Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Celem jej jest wsparcie UE i państw członkowskich w osiągnięciu większej skuteczności wymiaru sprawiedliwości. Ma to nastąpić poprzez zapewnienie obiektywnych, wiarygodnych i porównywalnych danych dotyczących funkcjonowania systemów wymiaru sprawiedliwości we wszystkich państwach członkowskich. Jakość, niezależność i efektywność są głównymi elementami składowymi „skutecznego systemu wymiaru sprawiedliwości”.
III miejsce - nieprocesowe sprawy cywilne
Czas potrzebny na rozstrzygnięcie spraw cywilnych, handlowych i administracyjnych w postępowaniu niespornym wynosi w Danii maksymalnie trzy tygodnie. Dlatego właśnie ten kraj znajduje się na pierwszym miejscu pod względem szybkości załatwiania spraw. Na drugim plasuje się Litwa, a na trzecim – Polska, przeganiając Finlandię, Niemcy, Holandię i wiele innych państw. Licząc w dniach rozpatrzenie spraw w Polsce zajmuje nie dłużej nic miesiąc.
Dane te przeczą sądowym doświadczeniom każdego z nas.
Zdaniem adwokat Ewy Milewskiej-Celińskiej taki wynik mógł być osiągnięty dzięki np. sprawom rodzinnym, które sędziowie traktują priorytetowo.
Adw. Jakub Jacyna dodaje, że szybkość postępowania może poprawiać prawo spadkowe i postępowanie wieczysto-księgowe, a także elektroniczne postępowanie upominawcze.
Najgorsze jest sądownictwo portugalskie. Ponad tysiąc dni na rozpatrzenie spraw cywilnych, czyli najwięcej w Europie potrzebują sądy w Portugalii, na Malcie – ok. 800 dni i na Cyprze – ok. 700 dni.
Sporne sprawy cywilne – piąte miejsce
Jeśli idzie o sprawy sporne cywilne i handlowe, Polska zajmuje – według danych Komisji – dobre, piąte miejsce. Wyprzedzają nas Litwa, Węgry, Czechy, Austria.
Jeśli idzie o czas trwania postępowania upadłościowego tu liczby są bardziej wiarygodne – w Polsce trwa ono 3 lata, co powoduje, że Polska znajduje się na piątym miejscu od końca.
Warto przypomnieć, że na rozpoczęcie sprawy cywilnej w dużym mieście wojewódzkim czeka się w Polsce pół roku. Średni czas oczekiwanie na merytoryczne rozpatrzenie kasacji w tym zakresie trwa w Izbie Cywilnej 10 miesięcy, w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych 8 miesięcy; w Izbie Karnej 6 miesięcy, a w Izbie Wojskowej 1–2 miesiące od daty wpływu.
Sędzia Łukasz Piebiak ze Stowarzyszenia Polskich Sędziów „Iustitia” odnosząc się do statystyk mówi, że w Polsce zwrot pozwu liczy się tak jak załatwienie sprawy. Sędziowie warszawscy słyną z tego, że są najbardziej „czepialscy”, zwracają pozwy cywilne, licząc na to, że sprawa trafi do kolegi. Postępują w ten sposób, aby poradzić sobie z nawałem spraw. Sędziowie zatem nie „zarządzją” sprawami a „obracają” nimi. Statystyczny sposób liczenia spraw i określania dzięki temu sprawności sędziów - jest oczywiście przejawem nadmiernego formalizmu – dodaje sędzia Piebiak.
Komisja UE: doskonałe wyniki Polski w sprawach cywilnych
Według komunikatu Komisji Europejskiej polskie sądy radzą sobie zupełnie nieźle z załatwianiem spraw cywilnych i administracyjnych. Jesteśmy na trzecim miejscu w UE pod względem sprawności postępowań niespornych.