Prokurator generalny Andrzej Seremet i przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich Cezary Łuczywek podpisali 27 października br.  porozumienie regulujące zasady współpracy prokuratury i komisji w związku z zaistnieniem wypadku lub incydentu morskiego. Dotyczy ono m.in. zasad dostępu do miejsca zdarzenia, zabezpieczenia i dostępu do materiału dowodowego, a także wymiany materiałów, raportów i informacji.
Jak poinformowano, porozumienie przewiduje, że prokuratura i Komisja mają prawo do równoczesnego wykonywania czynności, zgodnie z przysługującymi kompetencjami i udzielają sobie pomocy przy ich dokumentowaniu. Ekspertyzy wykonane przez Komisję lub ekspertów biorących udział w jej pracach mogą być udostępnione na wniosek prokuratora, przy czym nie mogą one stanowić dowodu winy lub być przesłanką odpowiedzialności w postępowaniu karnym.
Porozumienie stanowi, że Komisja przed publikacją uchwały kończącej badanie zdarzenia oraz raportu udostępnia, w miarę możliwości, ich treść organowi prowadzącemu postępowanie karne.
Zgodnie z porozumieniem prokuratura i Komisja zobowiązują się do organizowania wspólnych konferencji, seminariów oraz szkoleń w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych przedstawicieli organów prowadzących postępowania karne i Komisji, wymiany materiałów szkoleniowych, a także udostępniania, w miarę posiadanych możliwości, baz szkoleniowych oraz specjalistycznych pomieszczeń dydaktycznych.
Jak informuje Prokuratura Generalna, porozumienie jest efektem prac zespołu powołanego poleceniem Prokuratora Generalnego z dnia 9 stycznia 2013 r. sygn. PG VII G 020/2/13, w którego skład wchodzą prokuratorzy Departamentów do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, Postępowania Przygotowawczego, Organizacji Pracy, Wizytacji i Systemów Informatycznych Prokuratury oraz Biura Prokuratora Generalnego. W pracach zespołu uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Okręgowej Prokuratury Wojskowej w Warszawie, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komendy Głównej Policji, Żandarmerii Wojskowej oraz właściwych państwowych komisji badania wypadków.
Dotychczas Prokurator Generalny zawarł analogiczne porozumienia z Państwową Komisją Badania Wypadków Lotniczych i z Państwową Komisją Badania Wypadków Kolejowych.
Z informacji PG wynika, że jednocześnie w prokuraturze na szczeblu prokuratur okręgowych wyznaczono po trzech prokuratorów do prowadzenia postępowań w sprawach dotyczących katastrof m.in. lotniczych i kolejowych. Jest to grupa ok. 150 prokuratorów, którzy odbyli specjalistyczne szkolenia organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.