- Decyzja podjęta przez Austriaków nie jest zgodna z prawem UE - powiedział Awramopulos agencji Reutera. - Wysyłam to pismo, w którym powiadamiam ich, że ich decyzja nie jest zgodna z ustawodawstwem europejskim. Austriacy są obowiązani przyjmować wnioski o azyl bez wprowadzania limitu".
- Austria zgodnie z planem wprowadzi od piątku dzienne limity migrantów i wniosków o azyl, bez względu na krytyczne stanowisko Komisji Europejskiej - oświadczyła w czwartek austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. - Zaczynamy jutro, tak jak planowaliśmy" - podkreśliła Mikl-Leitner w komunikacie.
Decyzję Wiednia skrytykował też szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
W środę Mikl-Leitner poinformowała, że Austria zamierza od piątku ograniczyć wjazd do kraju dla osób ubiegających się o azyl do 80 dziennie. Limit dla imigrantów, przejeżdżających tranzytem i zamierzających starać się o azyl w innym państwie UE, ma być ograniczony do 3,2 tys. na dzień. Austria będzie zatrzymywać na granicy migrantów, gdy ich liczba przekroczy wyznaczone pułapy.
Pułap osób ubiegających się o azyl został ustalony na 37,5 tys. w tym roku; limit 80 osób dziennie został wyznaczony tak, aby nie przekroczyć tej liczby. Od 1 stycznia w Austrii o azyl wystąpiło już 11 tys. migrantów, czyli prawie 250 dziennie. We wtorek ograniczenie liczby migrantów do 2,5 tys. dziennie zapowiedziała Chorwacja, zastrzegając, że będzie wpuszczać tylko osoby uciekające przed wojnami i wykluczy tych, którzy podróżują w poszukiwaniu lepszego życia lub chcą dołączyć do rodzin w Niemczech i Austrii.(ks/pap)