A wydawca książki Kodeks karny. Wybór orzecznictwa dodaje, że to pierwszy komentarz z nowej serii Komentarze Orzecznicze. Książki z tej serii zawierają tekst aktu prawnego wraz z aktualnymi, kluczowymi dla praktyki stosowania prawa wybranymi tezami orzeczeń, w szczególności Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego, sądów apelacyjnych. Stanowią rodzaj podręcznego komentarza pozwalającego zapoznać się z najważniejszymi rozstrzygnięciami sądowymi istotnymi dla praktyki stosowania prawa i wskazują na właściwą interpretację przepisów.
W publikacji zostały przytoczone nie tylko orzeczenia sądów apelacyjnych i Sądu Najwyższego, ale również Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości UE, będące kluczowymi i istotnymi dla praktyki stosowania prawa karnego.
Poza tezami wybranych orzeczeń w publikacji znalazły się również odwołania do najważniejszych fragmentów ich uzasadnień. Pozwala to na zapoznanie się z argumentacją, która doprowadziła sąd do postawienia określonej tezy, a ponadto ukazuje poglądy, które zostały zaprezentowane przez sądy jedynie w uzasadnieniach orzeczeń i nie zostały następnie uwzględnione w samych tezach. Tam gdzie brak jest jednolitej linii orzeczniczej orzeczenia zostały wzbogacone dodatkowym komentarzem autora.
Jak stwierdza autor, asystent w Katedrze Prawa Karnego oraz Zakładzie Bioetyki i Prawa Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca prawa karnego i prawa medycznego na Wydziale Prawa i Administracji oraz Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UJ; asystent sędziego Trybunału Konstytucyjnego, komentarz przeznaczony jest dla prawników praktyków – sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych – książka stanowi bowiem praktyczne narzędzie w codziennej pracy, zarówno na sali sądowej, jak i w kancelarii. - Publikacja będzie również pomocna aplikantom zawodów prawniczych przygotowujących się do kolokwiów i egzaminów końcowych – dodaje Tomasz Sroka.
Więcej o publikacji>>>
Komentarz orzeczniczy, czyli praktyczna interpretacja kk
Zbiór najważniejszych orzeczeń z zakresu prawa karnego, które pozwalają na właściwą interpretację przepisów KK to zawartość nowej książki opublikowanej przez Wolters Kluwer. Jak podkreśla autor, dr Tomasz Sroka z UJ, komentarz ma bardzo praktyczny, narzędziowy charakter.