Jak informuje Stowarzyszenie Pro Futuris, będzie to przygotowany przez kancelarię Beaty Broniewicz Pasieka z Krakowa pozew, w którym grupa kilkudziesięciu klientów występuje o anulowanie umowy i odwalutowanie kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego.
Stowarzyszenie Pro Futuris (www.profuturis.eu ) wstępuje do sporu jako organizacja konsumencka.  - W perspektywie prawdopodobnego rozwiązania ustawowego w zakresie tzw. kredytów we frankach planowanego na początek 2016 roku, w którym część kosztów odwalutowania poniosą klienci, spór sądowy, mimo iż obciążony pewnym ryzykiem, jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą dochodzić pełnej satysfakcji i nie chcą być zależni od ewentualnych kaprysów ustawodawcy  – komentuje Tomasz Sadlik, prezes Stowarzyszenia. - Stąd nasze poparcie dla pozwów zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych - dodaje. 

Czytaj: Sąd oddalił pozew zbiorowy frankowiczów>>

Tomasz Sadlik przypomina, że sam też wystąpił do sądu – orzeczenie sądu apelacyjnego w jego sprawie ma być ogłoszone 23 listopada br. w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Natomiast na  5 grudnia Pro Futuris zapowiada kolejną manifestację pod pałacem prezydenckim w sprawie ustawy. - Jeśli ustawa będzie już wtedy procedowana zbierzemy się, żeby podziękować Panu Prezydentowi za dotrzymanie słowa. Jeśli nie, wyrazimy wówczas nasze oburzenie – mówi Sadlik.
Czytaj: Prezydent liczy na porozumienie z frankowiczami ws. ustawy>>>

I dodaje, że Pro Futuris po załatwieniu problemu kredytów we frankach ma zamiar wspierać rozwiązania pro konsumenckie w zakresie oferty banków – kolejnym celem jest wprowadzenie rozwiązań amerykańskich, opisanych w dwóch ostatnich rozdziałach Białej księgi oraz zlikwidowanie WIBORu w umowach kredytów hipotecznych w Polsce. W tym zakresie zamierza współpracować z UOKiK i z Ministerstwem Finansów.
 

Dowiedz się więcej z książki
Prawo bankowe i inne akty prawne. Przepisy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł