Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego we Włocławku w związku z projektem  Ministerstwa Sprawiedliwości znoszącym ponad 120 sądów rejonowych w Polsce, a także planowanym zniesieniem Sądu Okręgowego we Włocławku wyraża stanowczy sprzeciw wobec takich planów.

 

Proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany, przyjmujące jako kryterium istnienia sądu wyłącznie liczbę etatów orzeczniczych w danym sądzie, a pomijające sprawność działania i potrzeby społeczne nie poprawią funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości!

     - Nie znamy powodów, dla których podjęto decyzję o likwidacji akurat tych jednostek, które z reguły dobrze wywiązują się z nałożonych obowiązków orzeczniczych i są dobrze zarządzane - pisza sedziowie w uchwale. - W pełni zgadzamy się ze stanowiskiem Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" , że zakładane zmiany stanowią jawną próbę ominięcia Konstytucji RP oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych zakazujących przenoszenia sędziów bez ich zgody, gdyż w rzeczywistości umożliwiają regularne przenoszenie sędziów z miasta do miasta. W swojej Uchwale Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" przypomina, że artykuł 180 ust. 2 Konstytucji RP zakazuje przenoszenia sędziów z sądu do sądu bez zaistnienia ściśle określonych w ustawie warunków. Jest to jedna z podstawowych gwarancji niezawisłości. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy ustawy zmieniającej Prawo o ustroju sądów powszechnych, które pozwalały na delegowanie sędziów bez ich zgody do innych sądów.

Należy podkreślić, że proponowana likwidacja w Sądzie Okręgowym we Włocławku Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych i przeniesienia orzecznictwa w tym zakresie do innego sądu okręgowego nie znajduje racjonalnego uzasadnienia. Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Włocławku funkcjonuje od 2004 r. i został utworzony w celu zabezpieczenia lokalnych potrzeb społecznych.
 

Ponieważ orzecznictwo z tego zakresu dotyczy w znacznej większości ludzi najuboższych, pozbawionych pracy, osób starszych, dopiero starających się o świadczenia emerytalne oraz osób dotkniętych niepełnosprawnością i niezdolnością do pracy starających się o świadczenia rentowe, a także rolników przeniesienie rozpoznawania tych spraw do innego sądu okręgowego stanowi naruszenie zapewnionego normą konstytucyjną prawa obywatela do sądu. Przerzuci także na te osoby koszty i trudności związane z dojazdami do sądu. Sąd Okręgowy we Włocławku istnieje od 37 lat. Osiągał i osiąga bardzo dobre wyniki w zakresie sprawności i jakości orzecznictwa w skali kraju. Oznacza to, że dobrze służymy społeczeństwu. Spełniamy cele zakładane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie zwiększenia sprawności postępowania i zwiększenia dostępu obywateli do sądu. Sędziowie apelują do Prezydenta Miasta Włocławka, władz samorządowych, instytucji i organizacji pozarządowych oraz do wszystkich ludzi dobrej woli o włączenie się w działania na rzecz obrony samodzielności i integralności Sądu Okręgowego we Włocławku oraz Sądów Rejonowych we Włocławku, Aleksandrowie Kujawskim, Lipnie, Radziejowie i Rypinie, kierując się przede wszystkim dobrem społeczeństwa zamieszkującego tereny województwa kujawsko-pomorskiego.