Jak informuje Biuro Krajowej Rady Sądownictwa, na wakaty w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zgłosiło się 37 kandydatów, w Izbie Cywilnej - 19, a na wakat w Izbie Karnej dwie osoby.

Zgodnie z obwieszczeniem prezydenta do objęcia są łącznie 44 wakaty. Termin upływa 28 lipca br. w sobotę. Przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują, że w takiej sytuacji kandydatury można zgłaszać do 30 lipca. KRS zajmie się nimi we wrześniu.

Sędziowie, adwokaci, prokuratorzy

Z danych przedstawionych przez KRS wynika, że ponad 40 kandydatur wpłynęło od sędziów - w tym 13 od sędziów sądów rejonowych - 12 z nich złosiło sie Izby Dyscyplinarnej, 15 od sędziów sądów okręgowych, 13 - sędziów apelacyjnych i jedna wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Zgłosiło się też blisko 50 adwokatów, radców prawnych i natoriuszy, 11 pracowników naukowych, dwóch kandydatów z Prokuratorii Generalnej oraz 11 prokuratorów. Ci ostatni do Izby Dyscyplinarnej.

Kandydat na sędziego do izb SN musi - zgodnie z ustawą - spełnić szereg wymogów. Posiadać wyłącznie polskie obywatelstwo, korzystać z pełni praw cywilnych i publicznych, mieć powyżej 40 lat, wykształcenie prawnicze, wyróżniać sie wysokim poziomem wiedzy prawniczej, posiadać co najmniej dziesięcioletni staż na stanowisku sędziego, prokuratora, Prezesa Prokuratorii Generalnej, jej wiceprezesa, radcy lub przez co najmniej dziesięć lat wykonywać w Polsce zawód adwokata, radcy prawnego lub notariusza.

Sejm uchwala kolejne zmiany w ustawie o SN

W piątek, 20 lipca, Sejm uchwalił kolejne zmiany w ustawach o SN i Krajowej Radzie Sądownictwa. Nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Prokuraturze ma przyspieszyć wybór nowego I prezesa Sądu Najwyższego, powołanie nowych sędziów SN, a także spowodować, że odwołania odrzuconych kandydatów będzie praktycznie nieskuteczne.

Zmiany przewidują m.in. że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I Prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie - tak jak obecnie - dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

Obniżenie ze 110 na 2/3 liczby czynnych sędziów potrzebnych do wskazania prezydentowi kandydatów oznacza, że w trwającej obecnie procedurze rekrutacyjnej wystarczy szybko powołać około 20 nowych sędziów, by możliwe było wskazanie prezydentowi kandydatów na szefa SN.