Jego uczestnicy przypominają, że od 2012 r. zgromadzenia sądów okręgowych złożone są w połowie z sędziów sądu okręgowego, a w połowie z sędziów sądów rejonowych.

To już kolejny protest środowiska sędziowskiego przeciwko nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, nad którą prace trwają włąsnie w Sejmie. W ostatnim czasie uchwały krytyczne wobec projektu podjęły: Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego dla Warszawy-Pragi w Warszawie (z dnia 1.12.2014 r.), Zebranie Sędziów Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim (z dnia 4.12.2014 roku), Zebranie Sędziów Sądu Rejonowego w Zamościu (z dnia 12.12.2014 roku), Zebranie Sędziów Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach (z dnia 15.12.2014 roku), Zebranie Sędziów Sądu Rejonowego Lublin – Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku (z dnia 19.12.2014 r.).
Czytaj: Kolejne protesty przeciwko ograniczeniu udziału sędziów rejonowych w samorządzie>>>

- Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie wyraża zaniepokojenie wobec planów Ministerstwa Sprawiedliwości, zmierzających do takiej zmiany ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, która ma na celu zmarginalizowanie roli sędziów sądów rejonowych w organach samorządu sędziowskiego – czytamy w uchwale.
- Dyskutowane propozycje zmian wskazanej regulacji, zdaniem członków zebrania, zmierzają do naruszenia zasad samorządności sędziów sądów powszechnych poprzez niczym nieuzasadnione zmniejszenie roli sędziów sądów rejonowych w organach samorządu – czytamy w uchwale Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Zamościu. Zdaniem jego uczestników, ogół sędziów pozytywnie ocenia funkcjonujące obecnie rozwiązanie, zgodnie z którym zgromadzenia sądów okręgowych złożone są w połowie z sędziów sądu okręgowego oraz w połowie z sędziów sądów rejonowych.
Także  Zebranie Sędziów Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach wyraziło głębokie zaniepokojenie i sprzeciw wobec planów Ministerstwa Sprawiedliwości, zmierzających do takiej zmiany ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, która ma na celu nieuzasadnione marginalizowanie roli i uprawnień sędziów sądów rejonowych, a także ograniczeniem kompetencji kolegium sądu - organu wyrażającego stanowisko środowiska sędziowskiego w procesach decyzyjnych dotyczących sędziów. Zdecydowanie krytycznie ocenić należy próbę zlikwidowania obowiązującej od 2012 roku zasady, zgodnie z którą Zgromadzenie ogólne sędziów okręgu składa się w równych częściach z przedstawicieli sędziów rejonowych oraz sędziów okręgowych. Brak jest istotnych argumentów ustrojowych, aby reprezentacja sędziów sądów rejonowych miała zostać ograniczona do 2/3 liczby reprezentantów sędziów okręgowych.