W przyjętym stanowisku kieleccy adwokaci zdecydowanie sprzeciwiają się także zmniejszeniu liczby izb adwokackich.Takie arbitralne narzucenie nowych struktur terytorialnych pozostaje w sprzeczności z ideą samorządności i społeczeństwa obywatelskiego oraz stanowi ingerencję w wewnętrzne kompetencje samorządu zagwarantowane Konstytucją RP - czytamy w komunikacie podpisanym przez Jerzego Ziębę, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach.
Z kolei zdaniem uczestników Nadzwyczajnego Zgromadzenia Izby Adwokackiej w Łodzi, proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany  w ustawie o adwowakturze oraz inne przygotowywane obecnie projekty "godzą w dobro wymiaru sprawiedliwości". - Zmiany są forsowane pod populistycznymi hasłami wprowadzenia tanich usług prawniczych, a te będą udzielane przez niieprofesjonalnych pełnomocników zatrudnionych w podmiotach gospodarczych - napisano w uchwale zgromadzenia.
Kilka dni wcześniej, 8 lutego br.  stanowisko wobec projektu przyjęli też adwokaci z Pomorza Gdańskiego. - Adwokaci Pomorskiej Izby Adwokackiej wyrażają kategoryczny sprzeciw wobec planu likwidacji samorządności i niezależności adwokackiej pod pozorem połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego, przewidzianego przez ogłoszone przez Ministra Sprawiedliwości „Założenia do ustawy o zawodzie adwokata - napisano w uchwale nadzwyczajnego zgromadzenia Izby. W swojej uchwale pomorscy adwokaci piszą także, że dokument przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości to zamach na konstytucyjny porządek Rzeczypospolitej, który w zakresie samorządów kreowany jest przez art. 17 Konstytucji RP. Mowa jest w nim o możliwości tworzenia samorządów zawodowych. Tymczasem projektowana ustawa ma zlikwidować samorząd, arbitralnie rozerwać jego wytworzone historycznie struktury instytucjonalne, odebrać samodzielnie zgromadzony majątek i przenieść wszystkie te atrybuty na zbiurokratyzowaną organizację, odgórnie wykreowaną i kontrolowaną przez władzę wykonawczą. Przy obecnym stanie liczebnym samorządów adwokackiego i radcowskiego oraz planowanym przez projektodawcę jeszcze większemu otwarciu zawodów, struktury tzw. nowej adwokatury (11 izb) będą niewydolne, niesprawne. Tym samym niezależne ciało pośredniczące jakim jest obecna Adwokatura zostanie zredukowana do roli kolejnej agendy państwa – napisali autorzy uchwały i w końcowej jej części dodali, że założenia projektu do ustawy o zawodzie adwokata są zamachem na samorządną i niezależną adwokaturę, a pośrednio jest to zamach na zasady konstytucyjne RP oraz na prawa i wolności obywateli korzystających z usług adwokatów.
Także Nadzwyczajne Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Bielsku-Bialej, które zebrało się 4 lutego, stanowczo zaprotestowało i ektowane zmiany wynikać mają z rzekomej troski o niezależność adwokatury.W rzeczywistości podejmowane są arbitralnie, wbrew stanowisku i woli samorząduadwokackiego, a tym samym z rażącym zaprzeczeniem zasady niezależności samorządu adwokackiego. Założenia tworzone są bez uwzględnienia głosów krytycznych , poza samorządami adwokackim i radcowskim, z pominięciem jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji z udziałem przedstawicieli obu samorządów. Proponowane zmiany odbieramy jako niezrozumiały i sprzeczny z Konstytucją zamach na nasze prawo do decydowania o możliwości zrzeszania się, na nasz, od tylu lat działający, niezależny samorząd adwokacki. I pytamy: kto rządzącym daje prawo do pozbawiania nas tego samorządu, który stworzyli nasi poprzednicy, który przez tyle lat przynosi nam chlubą i który nigdy nie zawiódł Społeczeństwa, szczególnie we wszystkich najtrudniejszych historii Polski. Apelujemy 0 zaprzestanie prac nad tym i podobnymi projektami . ustaw – napisali w swojej uchwale bielscy adwokaci.
W podobnym tonie wypowiedzieli się również uczestnicy nadzwyczajnego zgromadzenia lubelskiej palestry, którzy obradowali 30 stycznia br. Krytyczne uchwały w odniesieniu do projektu podjęły także wcześniej niektóre okręgowe izby adwokackie – m.in. w Katowicach, Olsztynie, Białymstoku. Czy będą one podtrzymane przez zgromadzenia całych izb, okaże się gdy odbędą się one we wszystkich okręgach. Na 6 marca br. Naczelna Rada Adwokacka wyznaczyła termin Nadzwyczajnego Zjazdu Adwokatury, który ma przyjąć stanowisko całego samorządu w sprawie projektu. NRA zaapelowała do wszystkich izb okręgowych o zorganizowanie wcześniej zgromadzeń poświęconych dyskusji na ten temat. Zgromadzenia takie właśnie odbywają się w kolejnych izbach. Szczególnie interesujące będzie zaplanowane na 27 lutego br. zgromadzenie największej, warszawskiej izby adwokackiej, której członkowie byli dotąd uznawani za najbardziej pozytywnie nastawionych do projektu połączenia adwokatów i radców w jeden zawód.