Nowa fabryka

Sits to prężnie działająca polska firma produkująca meble tapicerowane. Jest jednym z pięciu europejskich dostawców takich mebli dla firmy Ikea. Pełni też funkcję centrum rozwoju firmy Ikea, gdzie opracowywane są nowe modele mebli. Z uwagi na to, że obecne moce przerobowe i przestrzeń dostępna w zakładzie w Brodnicy nie pozwalają na realizację zakładanej wielkości produkcji, firma planuje rozwój i zwiększy produkcję i ilość magazynów w Grudziądzu. Nowa fabryka będzie zlokalizowana w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na obszarze 13 hektarów i zostanie zbudowana przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii dostępnych w branży meblarskiej. 

Wpływ inwestycji na otoczenie

Inwestycja znacząco przyczyni się do wzrostu zatrudnienia w regionie, w którym średnia stopa bezrobocia jest wyższa od średniej stopy krajowej (ok. 16% w Grudziądzu, przy czym średnia krajowa stopa bezrobocia na podstawie danych Eurostatu z kwietnia 2017 r. wyniosła 4,8%). Pierwsi pracownicy produkcyjni zostaną zatrudnieni jesienią 2017 r., a do 2019 r. powstanie nawet kilkaset nowych miejsc pracy przy procesie produkcji. Ponadto powstaną nowe miejsca pracy pośrednio podczas prac budowlanych oraz na etapie operacyjnym (dostawcy i usługi logistyczne).

UE: Polska proponuje zmiany ułatwiające finansowanie inwestycji >>> 

Nowa fabryka firmy Sits będzie przyjazna dla środowiska i uwzględni potrzeby lokalnej społeczności. Firma opracowała program „Green by Sits”, który obejmuje takie inicjatywy, jak recykling 100% wygenerowanych odpadów, zakup ekologicznych materiałów (z których co najmniej 20% pochodzi z recyklingu) czy priorytetowe podejście do energooszczędnych rozwiązań. Ponadto firma Sits pracuje zgodnie ze Standardem IWAY, który określa minimalne wymagania w zakresie ochrony środowiska, warunków socjalnych i warunków w miejscu pracy. 

2,4 mld euro kary dla Google'a za nadużywanie dominującej pozycji na rynku UE >>>

Pomoc finansowa dla firmy jako część Planu Junckera 

Kredyt przyznany przez EBI jest objęty gwarancją Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), będącego jednym z filarów Planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską, zwanego również Planem Junckera. Jednym z celów EFIS jest wypełnienie obecnej luki inwestycyjnej poprzez zapewnienie wsparcia finansowego dla spółek o średniej kapitalizacji, tj. podmiotów takich jak Sits, zatrudniających maksymalnie 3 tysiące osób.

Źródło: europa.eu/newsroom/