O taką interwencję zwróciła się Naczelna Rada Adwokacka informując, że banki wymagają pełnomocnictw w formie aktu notarialnego.
W piśmie skierowanym w grudniu ubiegłego roku do KNF sekretarz NRA Rafał Dębowski zwrócił uwagę na niezgodność takiej praktyki z obowiązującymi przepisami. Poinformował, że adwokat, podobnie jak notariusz, ustawowo uprawniony jest do poświadczania za zgodność z oryginałem odpisów dokumentów (art. 4 ust. 1b ustawy prawo o adwokaturze). Przepisy, np. art. 89 k.p.c., dają pewnym kategoriom podmiotów uprawnienie do weryfikowania prawdziwości dokumentów, którymi posługuje się adwokat, ale wyjątków nie można interpretować rozszerzająco.
- Z całą mocą podkreślić należy, iż w katalogu podmiotów uprawnionych do kwestionowania dokumentów, jakimi posługuje się adwokat w ramach wykonywania swoich obowiązków, nie ma pracownik banków. A skoro przepisy prawa bankowego nie wprowadzają wyższej formy dokumentu pełnomocnictwa, to znaczy że dla zachowania tajemnicy bankowej wystarczającą formą jest forma pisemna. Ta zaś jest zachowana także wtedy, gdy pełnomocnictwo podpisane jest w kancelarii adwokackiej.(…) Naczelna Rada Adwokacka nie może zgodzić się na żadną próbę usprawiedliwiania przypadków, w których odmawia się adwokatowi prawa wykonywania zawodu w oparciu  o pełnomocnictwo w formie pisemnej jedynie z powodu tego, że pełnomocnictwo nie zostało sporządzone w obecności pracownika banku - napisał adw. Dębowski do KNF.

Sprawdź serwis Lex dla radców prawnych>>>

W odpowiedzi KNF stwierdza, że „należy zauważyć, że banki jako szczególne podmioty na rynku finansowym, przyjmujące depozyty obywateli ponoszące tym samym szczególną odpowiedzialność, mają obowiązek zachowania należytej staranności. Stosowane przez banki procedury muszą być zgodne z obowiązującym prawem, jak również nie powinny stanowić nadmiernych obciążeń dla klientów”.
Urząd poinformował też, że zapoznał się z uzyskanymi od sektora bankowego informacjami dotyczącymi praktyk stosowanych w przedmiotowej sprawie. - Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny KNF skieruje do sektora bankowego stosowne pismo wskazujące w/w okoliczności, zwracające jednocześnie uwagę na konieczność przyjmowania procedur, które nie byłyby nadmiernie uciążliwe dla klientów w granicach możliwości wynikających z obowiązujących przepisów prawa oraz potrzeby zapewnienia wysokich standardów zarządzania ryzykiem prowadzonej działalności - czytamy w piśmie przesłanym do Naczelnej Rady Adwokackiej.

 

 

Dowiedz się więcej z książki
Prawo bankowe i inne akty prawne. Przepisy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł