Rada Ministrów przyjęła 27 czerwca br. przedłożony przez ministra finansów projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw.


Jak poinformowano po posiedzeniu rządu, zmiana ma służyć usprawnieniu nadzoru nad rynkiem finansowym i zwiększenie jego bezpieczeństwa, a zaproponowane rozwiązania wynikają m.in. z doświadczeń związanych z upadłością Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie.

Najważniejsze zmiany:

- Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła zlecić ponowne badanie wyceny zabezpieczeń wierzytelności we wszystkich podmiotach prowadzących działalność depozytowo-kredytową. W praktyce rozwiązanie to obejmie sektory: bankowy i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
- Rozszerzony będzie katalog przesłanek, na podstawie których KNF będzie mogła powołać zarząd komisaryczny w banku, również spółdzielczym. Obecnie mogą wystąpić np. takie przesłanki jak nieprzekazanie przez zarząd programu naprawczego i nieskuteczność jego realizacji. Po zmianach katalog przesłanek zostanie uzupełniony o dwie kolejne. W efekcie KNF będzie mogła powołać zarząd komisaryczny w banku, w tym spółdzielczym, także w sytuacji: 1) wystąpienia groźby zaprzestania spłacania przez bank zobowiązań oraz 2) rażącego lub uporczywego naruszania przepisów w prowadzonej działalności.
- Przewidziano możliwość alternatywnego powoływania instytucji zarządcy komisarycznego lub zarządu komisarycznego w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych – w zależności od skali prowadzonej działalności.
- Zobowiązano przewodniczącego KNF do przekazywania informacji, w tym chronionych – na żądanie prezesa Najwyższej Izby Kontroli, w zakresie i na zasadach określonych w ustawie o NIK.

Z komunikatu Cenrtum Informacyjnego Rządu wynika, że znowelizowane przepisy mają obowiązywać po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów regulujących wynagrodzenia członków KNF za nadzorowanie rynku finansowego, które powinny wejść w życie 1 stycznia 2017 r.