Kraje, które ratyfikują konwencję nr 189 MOP z 2011 r. zobowiązują się do zapewnienia uczciwych i przyzwoitych warunków dla osób pracujących w gospodarstwie domowym poprzez ochronę ich podstawowych praw związanych z pracą, zapobieganie wykorzystywaniu i przemocy oraz ustalenie zabezpieczeń dla młodych osób pracujących w gospodarstwie domowym.

Wniosek Komisji w sprawie decyzji Rady był potrzebny, ponieważ państwa członkowskie nie mogą samodzielnie ratyfikować konwencji MOP bez wcześniejszej autoryzacji Rady w zakresie tych części konwencji, które wchodzą w zakres kompetencji UE. Sama UE nie może ratyfikować konwencji MOP, ponieważ stronami tej konwencji mogą być jedynie państwa.

Państwa ratyfikujące konwencję są zobowiązane do zastosowania środków zapewniających uczciwe i przyzwoite warunki pracy i zapobiegających wykorzystywaniu, przemocy i pracy dzieci w ramach pracy w gospodarstwie domowym. Państwa te muszą zapewnić równe traktowanie osób pracujących w gospodarstwie domowym z innymi pracownikami pod względem wynagrodzenia i korzyści, np. w zakresie macierzyństwa. Konwencja wprowadza także obowiązek informowania pracowników o zasadach i szczegółach dotyczących ich zatrudnienia. Kolejne klauzule zapewniają ochronę osób pracujących w gospodarstwie domowym przed dyskryminacją, gwarantują im godne warunki życia i łatwy dostęp do mechanizmów składania skarg. Konwencja określa ponadto zasady rekrutacji za granicą.