Jak pisze portal euractiv.pl, nie ma pełnych danych dotyczących skali zjawiska pozorowanych małżeństw w UE. Na prośbę KE 12 państw przesłało dane dotyczące małżeństw uznanych za fikcyjne w latach 2010-2012. Różnią się ona znacząco między poszczególnymi państwami. Np. na Cyprze takich małżeństw wykryto 174, a w Polsce – 2.
Komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Martine Reicherts stwierdziła, że „prawo do swobodnego przemieszczania się jest prawem podstawowym i istotnym elementem obywatelstwa UE. Jest to prawo niezbywalne, które musimy wzmacniać i chronić” – tłumaczy komisarz.  Reicherts uważa, że jednym z zagrożeń dla tego prawa są właśnie fikcyjne małżeństwa. Kilka państw członkowskich poprosiło UE o pomoc w walce z tym zjawiskiem, dlatego Unia opublikowała podręcznik dla państw członkowskich, w którym zawarte są najlepsze metody walki z nieprawdziwymi małżeństwami.
Podręcznik KE jest bardzo ostrożny w swoich zaleceniach – wymaga m.in. postępowania ściśle z zasadą domniemania niewinności, jak również podkreśla, że „prawo do swobodnego przemieszczania się może być ograniczone wyłącznie w pojedynczych przypadkach, gdy doszło do jego nadużycia”.