Komisja opublikowała w czwartek raport na temat Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Znalazło się w nim szereg zaleceń dla Ukrainy.
Według KE kraj ten powinien w pierwszym rzędzie zbadać "wszystkie przypadki stosowania przemocy przez obie strony konfliktu" w czasie niedawnych proeuropejskich demonstracji w Kijowie i innych ukraińskich miastach.
Wśród rekomendacji dla Ukrainy zapisano również m.in. ustanowienie wiarygodnego i jednolitego systemu wyborczego na poziomie lokalnym, parlamentarnym i prezydenckim, a także wprowadzenie jasnych zasad dostępu poszczególnych kandydatów do mediów. Zalecono przeprowadzenie wyborów mera i członków rady miejskiej w Kijowie.
Ukraina powinna także zreformować funkcjonowanie prokuratury generalnej, wprowadzić dalsze reformy wymiaru sprawiedliwości i przyjąć przepisy powołujące Centralne Biuro Śledcze. Konieczna jest reforma policji i wzmocnienie walki z przypadkami konfliktu interesów, korupcji i oszustw finansowych we wszystkich sferach życia, a w szczególności w wymiarze sprawiedliwości i biznesie.
Według KE należy kontynuować zmiany w ukraińskiej konstytucji, które powinny być wprowadzone do września br. Zmiany powinny wzmocnić niezależność sędziów. Komisja wezwała także Ukrainę do wypełnienia kryteriów liberalizacji reżimu wizowego z UE. (ks/pap)
KE: Ukrainie potrzebne wzmocnienie praworządności
Stworzenie wiarygodnego systemu wyborczego, zreformowanie prokuratury i wymiaru sprawiedliwości oraz policji, a także stworzenie mechanizmów dla zwalczania korupcji i oszustw finansowych to część zaleceń Komisji Europejskiej dla Ukrainy.