Postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom dotyczy Polski, Austrii, Cypru, Malty, Niemiec i Hiszpanii. Przepisy w tych krajach zawierają, zdaniem Komisji, nadmierne lub nieuzasadnione przeszkody w dziedzinie usług świadczonych przez przedstawicieli wolnych zawodów. Komisja uważa, że wymogi nałożone na niektórych usługodawców w tych państwach członkowskich są sprzeczne z dyrektywą 2006/123/WE dotyczącą usług na rynku wewnętrznym. Chodzi tu zwłaszcza o art. 15 dyrektywy usługowej, który zawiera wykaz wymogów nakładanych na usługodawców obejmujący m.in. formę prawną, strukturę własnościową i stawki. Co prawda, nie istnieje ścisły zakaz dotyczący tych wymogów, ale Trybunał Sprawiedliwości UE w swoim orzecznictwie uznał je za przeszkody w tworzeniu jednolitego rynku usług. Wymogi można stosować, jeżeli są niedyskryminacyjne, uzasadnione nadrzędnym interesem publicznym i proporcjonalne, tj. nie można zastosować mniej restrykcyjnych środków. W ramach transpozycji dyrektywy usługowej państwa członkowskie były zobowiązane do skontrolowania i oceny wymogów pod kątem spełnienia powyższych trzech warunków.

W 2013 r. Komisja przeprowadziła wzajemną ocenę wymogów dotyczących formy prawnej, struktury własnościowej i stawek na mocy dyrektywy usługowej, z której wynika, że warunkiem utrzymania tych wymogów jest ich niedyskryminacyjność, konieczność i proporcjonalność oraz że sześć krajów UE wprowadza nieuzasadnione przeszkody w dostępie nowych osób do rynku usług wolnych zawodów.

Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, powiedziała: "Swoboda świadczenia usług jest jedną z podstawowych zasad jednolitego rynku. W niektórych państwach członkowskich nadal istnieją bariery uniemożliwiające firmom i indywidualnym usługodawcom swobodne świadczenie usług w całej UE. Są to ograniczenia dotyczące formy prawnej i struktury własnościowej, kwalifikacji zawodowych lub stawek minimalnych. Dzisiaj nie chodzi tylko o żółtą kartkę. Chciałabym, żeby to ostrzeżenie zostało potraktowane jako szansa: dynamiczny jednolity rynek profesjonalnych usług prowadzi do bardziej konkurencyjnej gospodarki europejskiej, która niesie korzyści dla nas wszystkich."

Nadmierne wymogi dotyczące struktury własnościowej — takie jak wymóg, by przedstawiciele wolnych zwodów mieli 100 proc. praw głosu i kapitału w spółce, lub żeby miała ona siedzibę w danym państwie — mogą utrudniać tworzenie oddziałów i transgraniczne świadczenie usług w tych państwach członkowskich. Obowiązkowe stawki minimalne nie są konieczne, aby zapewnić wysoką jakość usług świadczonych przez krajowych i zagranicznych usługodawców. Pozbawiają one konsumentów dostępu do bardziej konkurencyjnych cen usług.

Komisja zwraca się zatem do wymienionych państw członkowskich o dostosowanie swoich przepisów dotyczących wymogów struktury udziałowej i zakazu świadczenia usług interdyscyplinarnych (dla architektów i inżynierów w Austrii, na Cyprze i Malcie oraz dla rzeczników patentowych w Austrii), jak również zniesienie obowiązkowych stawek minimalnych (dla procuradores, tj. zastępców procesowych w Hiszpanii, architektów, inżynierów i doradców podatkowych w Niemczech, rzeczników patentowych w Polsce oraz weterynarzy w Austrii). Komisja jest również zaniepokojona przepisami prawnymi w Hiszpanii, zgodnie z którymi niektórych rodzajów usług procuradores nie można łączyć z usługami świadczonymi przez prawników.

Wezwanie do usunięcia uchybienia jest pierwszym etapem postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i stanowi oficjalne wezwanie do udzielenia informacji. Państwa członkowskie mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na argumenty przedłożone przez Komisję.

Źródło: http://europa.eu/rapid