We wtorek KE przyjęła pakiet raportów na temat postępów krajów kandydujących do UE w dostosowaniu się do unijnych standardów. NJednym z nich jest  raport na temat Turcji.
- Przez miniony rok poważne niedociągnięcia miały miejsce w sferze niezawisłości sądów, jak również poszanowania wolności słowa i zgromadzeń. W szczególności dotyczyło to nacisków i zastraszania dziennikarzy i mediów, a także poprawek do prawa medialnego, które zezwalały na blokowanie treści. Te dziedziny są priorytetami w procesie akcesyjnym Turcji - powiedziała Hahn, prezentując raporty w komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
Zdaniem Brukseli niezawisłość sądów w Turcji jest ograniczana od 2014 r., gdy sędziowie i prokuratorzy zostali poddani politycznym naciskom. KE wezwała tez Turcję do skuteczniejszej walki z korupcją, a także dyskryminacją, w tym mniejszości seksualnych.
Czytaj: Bruksela krytycznie o ograniczaniu prawo i wolności w Turcji>>>

Raport stwierdza, że odnotowuje także pozytywne działania, takie jak przyjęcie szeregu ustaw przybliżających Turcję do unijnego prawa, np. ustawy o spółkach, usługach finansowych, sieciach transeuropejskich i badaniach naukowych.(ks/pap)

Czytaj: „Iustitia” ostrzega przed ograniczaniem niezależności sądów>>>

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł