Komisja dostrzega potrzebę nowej procedury, która uniemożliwiłaby państwom członkowskim interwencję w ich wewnętrzne rynki energii. Komisja podkreśla jednocześnie, że zmartwiona jest faktem, że kraje członkowskie wykazują nadmierną chęć do ingerowania we własny rynek energii w ramach istniejących struktur, co uniemożliwia zakładaną liberalizację na unijnym rynku energii.

Powszechny wśród krajów jest lęk przed tym, że prywatni inwestorzy nie sprostają popytowi na energię. Unijne kraje, zanim będą mogły ingerować we własny rynek energii będą musiały przeprowadzić odpowiednie analizy, w których znajdzie się rzetelna i pełna informacja o inwestycjach energetycznych i o ewentualnych przyczynach ich braku, a także o skutkach dla krajów sąsiedzkich. Zgodnie z projektem, interwencja będzie mogła być przeprowadzana według krajowych procedur pomocy publicznej, jednak ze specjalnym poradnictwem Unii Europejskiej.

Podejście do energetyki dobrze obrazuje sytuacja trzeciego pakietu energetycznego. Kraje członkowskie są niechętne do przyjęcia (transpozycji) tego pakietu, ogłoszonego w 2009. Do tej pory, tylko 20 unijnych krajów w pełni implementowało tę dyrektywę, która zakłada między innymi, że infrastruktura do przesyłu energii powinna działać w sposób niezależny (dostępny dla wszystkich zainteresowanych).

KE nadmienia, że nawet takie kraje jak Niemcy i Francja nie myślą poważnie o demonopolizacji rynku energii. Wprowadziły one jedynie niezależne zarządy w celu nadzorowania energetycznej infrastruktury, a nie rozdzielenia jej. Jak wynika z danych Komisji: w 7 krajach Unii ponad 80 proc. energii wciąż jest kontrolowana przez przestarzałe i nieprzystosowane organy.

Komisarz ds. energii Günther Oettinger wskazuje, że Komisja planuje ostrzejsze działania przeciwko krajom członkowskim. Pomoc państwa powinna według niego "koncentrować się na nowych technologiach, opartych na źródłach odnawialnych, ale w degresywny sposób".

Szkic planu działań energetycznych na najbliższe lata obejmuje środki takie jak: ochrona najbardziej wrażliwych konsumentów, wycofywanie regulowanych cen energii oraz ustanowienie energetycznej kooperacji między krajami w celu poprawienia bezpieczeństwa.

Źródło: www.uniaeuropejska.org, stan z dnia 14 listopada 2012 r.