Komisja Europejska przedstawiła projekt nowej dyrektywy, która dotyczyć ma działań o charakterze prewencyjnym w ramach walki ze światowym terroryzmem. Nowe przepisy są odpowiedzią na przeprowadzone w listopadzie zamachy w Paryżu, w których zginęło 130 osób, a 350 zostało rannych. KE w projekcie nowej dyrektywy proponuje karanie za takie działania jak szerzenie nienawiści w mediach i zachęcanie do terroryzmu, finansowanie organizacji terrorystycznych, a także wyjazdy do tzw. obozów szkoleniowych organizacji terrorystycznych. Wprowadzenie regulacji pozwoliłoby na ujednolicenie stanowiska wszystkich krajów członkowskich UE wobec działań terrorystycznych oraz na bardziej efektywną ochronę obywateli przed zamachami terrorystycznymi.

Zjawisko zwane "podróżami terrorystycznymi" jest od pewnego czasu szeroko opisywane w mediach. Służby bezpieczeństwa kolejnych krajów europejskich zatrzymują osoby, które wyjechały do obozów dżihadystycznych w celach szkoleniowych. Takie osoby są wcześniej rekrutowane przez działających w Europie członków Państwa Islamskiego. Jak wskazują eksperci, obecnie ISIS udoskonaliło sposoby werbowania stosowane niegdyś przez Al-Kaidę. Rekruterzy wyszukują osoby o słabej psychice i braku poczucia stabilizacji w życiu, nakłaniają je do przejścia na islam, indoktrynują a później przekonują do wstąpienia w szeregi terrorystów. Takie działania są przeprowadzane często także za pomocą internetu. Dlatego też KE w nowej dyrektywie skupia się właśnie na przeciwdziałaniu szerzenia w internecie nienawiści i nawoływania do przeprowadzania ataków na niewiernych oraz na wychwytywaniu i karaniu osób wyjeżdżających na tzw. szkolenia dla terrorystów. Jak podają polskie służby bezpieczeństwa, obecnie w działaniach organizacji terrorystycznych aktywny udział bierze ok. dwudziestu Polaków. Eksperci są jednak zdania, że jest to dopiero początek i liczba ta w przyszłości znacznie się zwiększy.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo Europejskie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł
Nowe unijne przepisy antyterrorystyczne mają przyczynić się do walki z terroryzmem na całym świecie. Komisja Europejska chce dodatkowo wprowadzić lepszy nadzór nad obrotem bronią i materiałami wybuchowymi. Przyczynić miałoby się do tego rozszerzenie działalności Europolu, tj. Europejskiego Urzędu Policyjnego oraz wzmocnienie "cyberpatroli", czyli monitorowania transakcji kupna i sprzedaży w internecie. Zamiarem KE jest uderzenie w struktury organizacyjne ugrupowań o charakterze terrorystycznym. Wprowadzenie kar za finansowanie terrorystów lub za wyjazd do ich obozów szkoleniowych ma zapobiec szerzeniu się terroryzmu oraz odstraszyć osoby, które w przyszłości mogłyby wziąć udział w szkoleniu terrorystycznym.

Źródło: www.uniaeuropejska.org,