Czytaj: Szef KE rozmawiał z polskim premierem o praworządności>>

- Strony pracują nad wypracowaniem porozumienia - powiedział rozmówca PAP z Brukseli. Jego zdaniem polski rząd i KE próbują się porozumieć w sprawie konfliktu dotyczącego praworządności. - Obie strony wyraziły przekonanie, że sprawa reform i dialogu ws. praworządności może i powinna być uzgodniona w interesie obu stron. W najbliższym czasie mają się odbyć rozmowy ekspertów - podało źródło w Brukseli.

Przewodniczący KE zadzwonił do polskiego premiera, ponieważ zarówno on jak zajmujacy się tą sprawą wiceprzewodniczacy Timmermans byli zaniepokojeni brakiem postępu ze strony polskiej w rozmowach dotyczących korekt w przyjętych w ostanim czasie ustawach reformujących wymiar sprawiedliwości.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył w poniedziałek w Brukseli, że podtrzymuje swoje krytyczne stanowisko w sprawie skargi nadzwyczajnej wprowadzonej reformą wymiaru sprawiedliwości przez polskie władze. - W rekomendacjach, które wydaliśmy w sprawie praworządności w Polsce, bardzo krytycznie odnieśliśmy się do skargi nadzwyczajnej. Podtrzymuję swoje stanowisko - powiedział na konferencji prasowej Timmermans.
Stwierdził też, że z Warszawy nie nachodzą żadne sygnały dotyczący gotowości do ustępstw.

Czytaj: Prof. Gersdorf jeszcze może zostać w SN>>