Poinformował o tym w środę 15 kwietnia 2009 roku na antenie radia TOK FM minister finansów Jacek Rostowski. Na pytanie, czy w jego resorcie działa silne lobby prawnicze, które załatwia swojej grupie zawodowej zwolnienie z obowiązku stosowania kas, podczas gdy np. taksówkarze, fryzjerzy, czy kioski z gazetami muszą je od dawna stosować, minister odpowiedział negatywnie. Nic nie wie o żadnym lobby, ale wie o projekcie ustawy, która ujednolici zasady dotyczące kas fiskalnych w firmach.

Projekt został przygotowany w komisji „Przyjazne Państwo”, ale ze słów ministra wynika, że ma on poparcie rządu. Nowa ustawa ma między innymi znieść obowiązującą obecnie zasadę odnawiania co pół roku listy branż zwolnionych z obowiązku stosowania kas. To w tych rozporządzeniach minister finansów na początku i w połowie każdego roku zwalniał dotychczas prawników i lekarzy z obowiązku posiadania kas. Czy w czerwcu powstanie kolejne rozporządzenie? To zależeć będzie od tempa prac nad nową ustawą, ale grupy zwolnione dotąd z obowiązku stosowania kas fiskalnych muszą się liczyć z tym, że może się tej dziedzinie sporo zmienić.

Przypomnijmy. Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za skierowaniem do dalszych prac poselskich projektów zmian w ustawie o VAT. Jeden z nich ma m.in. odebrać ministrowi finansów prawo do określania w rozporządzeniu, które grupy podatników mają stosować kasy fiskalne, drugi likwiduje nadmiar obowiązków informacyjnych.  Według PAP pierwszy  zakłada przeniesienie z rozporządzenia i zamieszczenie w ustawie o VAT zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku za pomocą kas rejestrujących oraz warunków utraty tych zwolnień. Zdaniem autorów projektu, zapewni to utrzymanie zwolnień przez dłuższy czas, a także zagwarantuje podatnikom odpowiedni czas na przygotowanie się do obowiązku instalacji kas. Drugi projekt zakłada uproszczenie zasad aktualizacji podstawowych danych identyfikacyjnych dla przedsiębiorców. Chodzi o wprowadzenie 14-dniowego terminu dla podatników VAT na dokonanie aktualizacji danych zarówno na gruncie ustawy o NIP, jak i ustawy o VAT (złożona autopoprawka przewiduje termin siedmiodniowy). Zniesiona zostanie konieczność dokonywania dwukrotnej aktualizacji tych samych danych identyfikacyjnych w przypadku, gdy ewentualna aktualizacja VAT-R dotyczyłaby danych podlegających zgłoszeniu aktualizacyjnemu NIP.