Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących; Dz. U. z dnia 30 lipca 2010 r.). każdy prawnik, który spełnia to kryterium, do 30 kwietnia 2011 r. ma obowiązek zawiadomienia Urzędu Skarbowego o obowiązku ewidencji oraz o tym, ile kas chce w swojej działalności uruchomić.
Wielu prawników może jednak mieć problemy z ustaleniem, czy ich przychody rzeczywiscie przekroczyły okreslony w przepisach limit. Wątpliwości są w odniesieniu do wynagrodzeń z “urzędówek”.
Jak informuje adw. Mirosława Pietkiewicz, skarbnik Naczelnej Rady Adwokackiej, izby adwokackie uzyskały w urzędach skarbowych rozbieżne informacje odnośnie wliczania wynagrodzeń za sprawy prowadzone „z urzędu” do obrotu, od którego uzależniony jest wymóg posiadania kasy fiskalnej. - Na podstawie uzyskanej w Ministerstwie Finansów informacji należy stwierdzić, że kwot wynagrodzeń z „urzędówek” w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie należy wliczać do obrotu, od którego uzależniony jest obowiązek posiadania kasy fiskalnej - - stwierdza pani skarbnik. i dodaje, że rozbieżność stanowisk wynikła z faktu, że trwają mocno zaawansowane prace parlamentarne dotyczące zmiany ustawy o podatku od towarów i usług i ustawy Prawo o miarach (druk sejmowy 37 i 38), które to przepisy wprowadzą obowiązek wliczania wynagrodzeń ze spraw prowadzonych „z urzędu” do obrotu, od którego uzależniony jest obowiązek posiadania kas fiskalnych.