Dokument przedstawiający przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez osoby duchowne miał swoją premierę w sobotę - 11 maja, na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube. W dwugodzinnym filmie zawarto wywiady z ofiarami księży, oraz zapis konfrontacji ofiar i duchownych, rozmowy z psychologiem i prawnikami. W poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział m.in., że w jego ocenie niektóre sprawy przedstawione w filmie mogą być podstawą do podjęcia działań przez organy ścigania. - Aczkolwiek w większości są to jednak przypadki z przeszłości i w co najmniej dwóch mamy już skazanie. Najważniejszy problem, jaki widzę to, że kary są za mało dolegliwe - mówił. 

 


Jest zespół, będą zmiany w przepisach

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik, prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie. 

Czytaj: MS: Wyższe kary dla zabójców, pedofilów i... nieletnich>>

Tymczasem prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział  "twardą walkę z pedofilią", projekt ma zostać przedstawiony we wtorek. Kaczyński poinformował, że wiek, od którego kontakty seksualne uważa się za pedofilię z obecnych 15 lat, ma być podwyższony, a karani za pedofilię - jak mówił - będą wszyscy, szczególnie surowo ci, którym powierzono opiekę nad dziećmi, również księża.

Wyższe kary dla pedofilów zakłada już opiniowany właśnie projekt zmian w Kodeksie karnym. Zgodnie z nim dzieci do siódmego roku życia mają podlegać szczególnej, zwiększonej ochronie prawnokarnej. Jak uzasadniają projektodawcy, są one bowiem najbardziej bezbronnymi ofiarami. Obcowanie płciowe z dzieckiem w tym wieku traktowane będzie jak zbrodnia i zagrożone karą od 3 do 20 lat więzienia. Jeśli dozna ono ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - do 25 lat. 

W przypadku starszych dzieci, kary mają się kształtować odpowiednio od 2 do 15 lat więzienia, i od 3 do 20 lat.

 

 

Konieczna bezwzględna walka 

- Jedno jest pewne. Z pedofilią musimy walczyć bezwzględnie i wszędzie - napisał w poniedziałek na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Odnosząc się do filmu Sekielskiego dodał, że robi wrażenie. 

- Wszędzie tam, gdzie osoba dorosła może w ohydny sposób skrzywdzić dziecko. Szkoła, kolonie, harcerstwo, oaza, inne organizacje. Zero tolerancji! Patrz uważnie! Rozmawiaj ze swoim dzieckiem - zaapelował prezydent.

Swoje propozycje zmian w zakresie pedofilii zaprezentowała też opozycja. Proponuje likwidację przedawnień przestępstw pedofilskich, bezwzględny zakaz pracy z dziećmi dla osób skazanych oraz możliwość powołania przez RPD specjalnego zespołu prokuratorskiego.