Jak mówił w niedzielę na konwencji regionalnej partii w Szczecinie, "w tych sprawach chcemy być naprawdę surowi, bezlitośnie surowi". - Podkreślam, że ani wysoka ranga w jakiejś organizacji, także kościelnej, ani nawet Nagroda Nobla, ani nic innego nie zwalnia z odpowiedzialności w tego rodzaju sprawach - stwierdził Kaczyński.

Nawiązując do debaty w związku z filmem Tomasza Sekielskiego "Tylko nikomu nie mów", prezes PiS poinformował, że rząd przygotował zmiany w Kodeksie karnym, które radykalnie zaostrzą kary za czyny pedofilskie. - Nawet do 30 lat. Takie surowe kary będą dla wszystkich, niezależnie od tego skąd są i jakie funkcje społeczne pełnią - powiedział.  

Czytaj: Pedofilia w Polsce coraz mniej groźna>>
 

Szef Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział też, że granica odpowiedzialności karnej, która jest w Polsce - jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana, według Kaczyńskiego bardzo nisko, bo na poziomie 15 lat, będzie podwyższona. - Bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym - ocenił.

Deklaracje prezesa mają związek z pracami nad projektem dużej nowelizacji Kodeksu karnego odnoszącej się do kar za najcięższe przestępstwa. Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, a w kwietniu do konsultacji publicznych i opiniowania trafiła najnowsza jego wersja.

Obecnie Kodeks karny stanowi, że "kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12".

 

 

Projekt nowelizacji przewiduje też wprowadzenie przepisów, na podstawie których obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15 lat zagrożone będzie karą pozbawienia wolności od lat dwóch do 15, lecz gdy dziecko będzie miało poniżej 7 lat grożąca sprawcy kara wzrośnie do wymiaru od lat trzech do 20.

- Obcowanie płciowe z dzieckiem poniżej lat siedmiu stanie się zatem zbrodnią. Gdy natomiast wskutek obcowania płciowego dziecko dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawca będzie podlegał karze pozbawienia wolności od lat trzech do 20, jeśli czyn dotyczył dziecka w zwykłym wieku ochronnym, albo karze pozbawienia wolności na czas od lat 5 do 25, jeśli czyn dotyczył dziecka poniżej lat 7 - przewiduje projekt.

W obecnej wersji projektu nie ma natomiast nic o podwyższeniu wieku, poniżej którego obcowanie płciowe uznawane jest za pedofilię. Być może teraz projekt zostanie uzupełniony o ten element.