Koalicja wydała oświadczenie w sprawie przebiegu wyborów, przede wszystkim  braku informacji o kandydatach. Koalicja zaprasza również na 5 października na publiczną debatę, w której mają także uczestniczyć kandydaci. Oczywiście, jeśli do tego czasu będą znani.

Czytaj: Organizacje pozarządowe krytykują tryb zgłaszania kandydatów do TK. Ale będą monitorować ich wybory>>>

- Dwukrotnie zwracaliśmy się do posłów oraz Marszałka Sejmu z apelem o podanie do publicznej wiadomości nazwisk kandydatów na te stanowiska. Chcemy bowiem uniknąć sytuacji, w której od momentu poznania nazwisk kandydatów do chwili ich wyboru opinia publiczna będzie miała jedynie kilka dni na poznanie sylwetek tych osób oraz przebiegu ich kariery zawodowej. Niestety nasz apel pozostał bez odpowiedzi – czytamy w oświadczeniu.
Autorzy dokumentu są zaniepokojeni terminami, jakie wynikają z nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz harmonogramu prac Sejmu. Przypominają też okoliczności, które towarzyszyły przeprowadzonemu w ogromnym pośpiechu wyborowi pani Lidii Bagińskiej na sędziego TK w 2006 r. Z uwagi na wątpliwości odnośnie tej kandydatury, które pojawiły się  już po jej wyborze, sprawowała ona funkcję sędziego TK zaledwie 6 dni.
- Wydawało się, że pośpiech taki już się nie powtórzy. Tymczasem mamy do czynienia z takim harmonogramem wyborów w stosunku do 1/3 składu Trybunału Konstytucyjnego, który de facto uniemożliwia rzetelną dyskusję nad kandydaturami. Termin zgłaszania kandydatów upływa bowiem 29 września 2015 r. Po tym terminie Marszałek Sejmu ogłosi oficjalną listę kandydatów na sędziów TK. Biorąc pod uwagę, iż ostatnie posiedzenie Sejmu zostało zaplanowane w dniach 8-9 października br., wszystko wskazuje na to, że od momentu oficjalnego ogłoszenia nazwisk kandydatów do momentu głosowania przez Sejm ich kandydatur upłynie zaledwie kilka dni – podkreślają autorzy oświadczenia.

Koalicja, w której skład wchodzą: INPRIS, Sekcja Polska Międzynarodowej Komisji Prawników oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka zapowiada, że niezależnie od terminu, w którym poznamy nazwiska kandydatów publiczną debatę z ich udziałem zorganizuje 5 października 2015 r., w poniedziałek o godz. 17 w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ul. Zgoda 11 w Warszawie.
Organizatorzy zapraszają na nią nieznanych nam jeszcze Kandydatów na sędziów TK, przedstawicieli mediów, środowiska prawniczego oraz wszystkich zainteresowanych. I po  raz kolejny apelują do Prezydium Sejmu i przewodniczących klubów parlamentarnych o poinformowanie o zgłaszanych kandydatach przed upływem terminu ustawowego.
 


Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem>>>