Jeszcze do niedawna większość kancelarii była zamknięta na współpracę z agencjami tłumacząc to przede wszystkim tym, iż z roku na rok przybywa świetnie wykształconych prawników, dzięki czemu wewnętrzne działy HR samodzielnie mogą przeprowadzić selekcję kandydatów. Ponadto środowisko prawnicze jest często dość zamknięte, a większość prawników zna się nawzajem.  Tym samym, do niedawna dominowała tendencja, że najciekawsze oferty pracy dostają głównie osoby z polecenia znajomych prawników.
Okazuje się jednak, że taki networking ma swoje granice. Nieustanne powiększenie się rynku prawniczego powoduje, iż przybywa grono znakomitych prawników, często wyspecjalizowanych w wąskich dziedzinach prawa. Przeprowadzenie selekcji najlepszych kandydatów, którzy doskonale odnajdą się w środowisku kancelaryjnym jest czasochłonne i niełatwe. Co więcej, rynek prawniczy ceni kandydatów nie tylko świetnych merytorycznie, ale również posiadających rozwinięte kompetencje „miękkie”, w tym menedżerskie, a także umiejętność zdobywania klientów i utrzymywania z nimi relacji.

Dostęp do szerszego rynku
Kancelarie nie zawsze mogą efektywnie dotrzeć do takich idealnych kandydatów i złożyć ofertę współpracy. Tym samym, coraz częściej otwierają się na współpracę z wyspecjalizowanymi w danej dziedzinie rekruterami. Przedstawiciele kancelarii wśród argumentów przemawiających za współpracą z agencjami wymieniają przede wszystkim większą dostępność bardzo dobrych kandydatów, którzy sami nie są aktywni na rynku pracy, możliwość wykorzystania narzędzia direct search (head hunting), a także skrócenie procesu rekrutacyjnego. Bardzo często firmy prawnicze doskonale wiedzą, jakiej „gwiazdy” poszukują i są gotowe na złożenie lukratywnej oferty współpracy, przy pomocy kompetentnego konsultanta. Często bowiem przyciągnięcie do kancelarii świetnego, rozpoznawalnego prawnika, posiadającego własnych klientów służy zbudowaniu wizerunku lidera i pociąga za sobą możliwość realizacji większej liczby zleceń.
Nie tylko duże, międzynarodowe kancelarie decydują się na współpracę z agencją rekrutacyjną – również mniejsze firmy prawnicze cenią sobie długofalowe wsparcie przy procesach rekrutacyjnych. O ile agencje rekrutacyjne najwięcej takich projektów realizują w Warszawie, to z roku na roku przybywa również działań na rynkach innych dużych miast, np. Krakowa, Wrocławia lub Poznania.

Wyspecjalizowany konsultant doradzi
Kancelarie cenią sobie przede wszystkim możliwość współpracy z kompetentnymi, wyspecjalizowanymi konsultantami. Osoby, które łączą w sobie wiedzę o rynku prawniczym, posiadają znajomość środowiska i jego specyfiki, znają atmosferę pracy w kancelarii mają szanse zostać najlepszym partnerami biznesowymi danego klienta. Samo przeprowadzenie procesu selekcji kandydatów i dobranie odpowiedniej osoby zajmuje takim specjalistom znacznie mniej czasu. Z kolei najlepsi kandydaci potrafią zaufać i powierzyć swoją osobę, dobierając jak najlepszą reprezentację.
Dodatkową przewagą doświadczonego konsultanta z wyspecjalizowanej agencji jest jego wiedza na temat oferowanych wynagrodzeń na rynku pracy, a także możliwych ścieżek rozwoju w innych kancelariach. Konsultanci zdobywają tę wiedzę codziennie, podczas wielogodzinnych rozmów z kandydatami z różnych firm, a rekruter wewnętrzny jest zorientowany przede wszystkim w realiach firmy, w której pracuje. 
Wzrost świadomości na rynku prawniczych rekrutacji jest znaczący, aczkolwiek jeszcze daleki od ideału. Stałe modele współpracy pomiędzy większością kancelarii a agencjami, które dominują na rynkach brytyjskich czy amerykańskich, stopniowo przyjmują się również na rynku polskim.