Największe polskie kancelarie zaangażowały się w ekspercką pomoc prawną na rzecz polskich organizacji pozarządowych. Kancelarie prawne pomagają organizacjom pozarządowym za pośrednictwem Centrum Pro Bono, które przyjmuje sprawy wymagające pomocy prawnej zgłoszone przez organizacje pozarządowe i po ich weryfikacji proponuje je współpracującym z Centrum kancelariom prawnym. Dzięki Centrum Pro Bono organizacje pozarządowe mogą liczyć na pomoc prawników reprezentujących następujące kancelarie: Chadbourne & Parke, Clifford Chance, Dewey & LeBoeuf, Gide Loyrette Nouell, Hogan & Hartson, Kuczek, Maruta i Wspólnicy, Leśnodorski Ślusarek i Partnerzy, Linklaters, Salans, Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak, Weil, Gotshal & Manges, White & Case, Wierzbowski Eversheds, Woźniak Kocur oraz firmę doradczą Ernst & Young.
Za pośrednictwem Centrum Pro Bono wymienione kancelarie pomagają organizacjom non-profit w trzech obszarach:

  • Kancelarie udzielają porad prawnych pro bono w dziedzinach , w których się specjalizują
  • Kancelarie realizują projekty edukacyjne o prawie adresowane do osób zarządzających organizacjami non-profit,
  • Kancelarie podejmują działania na rzecz zniesienia barier prawnych utrudniających działalność pro bono.

Kancelarie pomagają organizacjom non-profit

Jak kancelarie pomogły organizacjom w przeciągu pierwszych sześciu miesięcy działalności?

Przez pierwsze sześć miesięcy działalności współpracujące z Centrum Pro Bono kancelarie poświęciły łącznie na pracę pro bono, w tym prowadzenie spraw, działalność edukacyjną i działalność w grupie eksperckiej, około 170 godzin. Przyjmując, że godzina pracy prawnika w tych kancelariach kosztuje co najmniej 100 euro, ta czteromiesięczna praca ma rynkową wartość co najmniej 17 000 euro, które za pośrednictwem Centrum Pro Bono trafiły do sektora organizacji non-profit.

Współpracujące z Centrum Pro Bono kancelarie łącznie podjęły się prowadzenia 20 spraw, z czego 16 zostało już zakończonych. Zgłaszane pytania i problemy są bardzo różnorodne i obejmują zarówno relatywnie proste konsultacje z zakresu umów i prawa podatkowego, jak i skomplikowane ekspertyzy wchodzące w zakres prawa cywilnego, administracyjnego oraz własności intelektualnej. Kancelarie zrealizowały również dwa projekty edukacyjne - wykład pt. prawo w organizacjach pozarządowych oraz wykład o praktycznych aspektach zawierania przez organizacje pozarządowe umów cywilnoprawnych (materiały z obu szkoleń dostępne są na stronie www.centrumprobono.pl a zakładce aktualności). W trakcie pierwszych sześciu miesięcy działalności Centrum Pro Bono eksperci prawa podatkowego ze współpracujących z Centrum kancelarii zainicjowali również kampanię na rzecz zniesienia podatku VAT od bezpłatnej pomocy prawnej i stworzyli nieformalną grupę ekspertów, która zajmuje się opracowaniem konkretnych rozwiązań w tym zakresie.