Opublikowana w czwartek pełna lista obejmuje 13 nazwisk i zawiera także tytuły publikacji, w których mają znajdować się stwierdzenia uzasadniające twierdzenia urzędników Kancelarii, że wybitne autorytety prawnicze prezentują, bądź prezentowały pogląd przeciwny do stanowiska przyjętego 31 maja br. w uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. A SN stwierdził, że prezydent może z prawa łaski korzystać tylko wobec osób z prawomocnym wyrokiem.

Czytaj: SN: prezydent nie mógł ułaskawić b. szefów CBA>>

Zaprezentowana przez Kancelarię Prezydenta lista autorów i publikacji nie zawiera odpowiednich cytatów, trudno więc szybko ocenić, czy rzeczywiście są w nich takie treści, a także czy przywoływani autorzy potwierdzają, że prezentowali w swoich pracach opinie zbieżne z poglądami prezydenta i jego doradców. 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha prezentując listę powiedział, że "od dawien dawna" w doktrynie prawa, wybitni polscy konstytucjonaliści wypowiadali się, że prawo łaski - będące prerogatywą głowy państwa - może także przybierać postać abolicji indywidualnej. - Przekazujemy państwu przykładowy wybór z literatury - dodał.
Jak ocenił, "nie polega na prawdzie twierdzenie", że prezydent nie może stosować prawa łaski, przed prawomocnym skazaniem. - 13 wybitnych polskich prawników z różnych epok, w różnych latach, w komentarzach, w piśmiennictwie prawniczym, podkreśla, że oczywiście prawo łaski - przysługujące prezydentowi - może polegać także na stosowaniu prawa łaski w drodze abolicji indywidualnej - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Pełna lista>>>