Robert Brandt - partner Kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy z Poznania: "Działalność pro bono to również satysfakcja i duma - zarówno dla prawników, którzy mają możliwość podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z organizacjami, jak i dla samych organizacji, które nigdy nie mogłyby pozwolić sobie na skorzystanie z takiej pomocy na zasadach komercyjnych. Dla organizacji pozarządowych wsparcie kancelarii to nie tylko rozwiązanie konkretnych problemów, ale również swego rodzaju akt uznania dla ich działalności, utwierdzający je w przekonaniu, że to, co robią jest ważne i cenione."

W ostatnim czasie można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania działalnością pro bono. Informacje dotyczące pro bono pojawiły się na stronach internetowych części kancelarii korporacyjnych, pytania o tę działalność można znaleźć w ankietach rozsyłanych przez dzienniki organizujące coroczne rankingi kancelarii prawnych, przyznawane są w tym zakresie wyróżnienia przez największe gazety zajmujące się tematyką prawną.

Czym w istocie jest pro bono? Przyjmuje się, że działalność pro bono to pomoc potrzebującym polegająca na nieodpłatnym świadczeniu usług prawnych. W Polsce pojęcie to nadal nie jest powszechnie znane. Działalność pro bono jest częstokroć mylona jest z aktywnością edukacyjno-biznesową (ang. business development), bądź filantropią polegającą na finansowym wsparciu konkretnych osób czy inicjatyw. Niestety zakres rzeczywiście podejmowanych działań pro bono nadal pozostaje niewielki w stosunku do zasobów kadrowych i merytorycznych, jakimi dysponują polskie kancelarie. Trzeba jednak zauważyć, że sporo się w tym zakresie zmienia. Można powiedzieć, że kancelarie prawne są coraz bardziej zainteresowane działalnością pro bono. Świadczą o tym projekty podejmowane samodzielnie przez niektóre kancelarie prawne oraz w ramach działającego już od trzech lat Programu Spraw Precedensowych Fundacji Helsińskiej oraz nowego, dynamicznie rozwijającego się Centrum Pro Bono.

O pozytywnych zmianach w podejściu polskich kancelarii do działalności pro bono świadczy również fakt, że, podczas gdy jeszcze rok temu uwagę zwracała działalność zaledwie kilkunastu kancelarii prawnych, obecnie prawie wszystkie notowane w rankingach kancelarie prowadzą taką działalność, a kilkanaście kolejnych buduje własne programy pro bono i konstruuje politykę społecznego zaangażowania, obejmującą działalność charytatywną w wymiarze finansowym, działalność pro bono w rozumieniu świadczenia bezpłatnej pomocy prawnej oraz inne elementy odpowiedzialnego biznesu. Miejmy nadzieję, że stanowi to zapowiedź rozwoju tego typu aktywności w Polsce.
Dołączenie do Centrum Pro Bono było dla nas wyborem oczywistym mówi Daniel Majchrzak partner Kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy. Prawnicy w większości stanów USA wśród zaleceń etycznych ustalonych przez American Bar Association mają poświęcać, co najmniej 50 godzin rocznie na usługi pro bono. Mamy nadzieję, że również środowisko prawnicze w Polsce będzie z coraz większym zaangażowaniem przystępować do tego typu projektów. Wykonywanie zawodu radcy prawnego, łączy się z niezwykłą odpowiedzialnością społeczną jak również oczekiwania społeczne w stosunku do tego zawodu są bardzo wysokie. Uważam, że prowadzenie Kancelarii Prawnej zobowiązuje. Dlatego podejmujemy działania o charakterze pro bono w sferach wrażliwych dla Trzeciego Sektora (fundacje, stowarzyszenia), świadcząc bezinteresowną i nie nakierowaną na zysk pomoc prawną. Swoją wiedzą i doświadczeniem chcemy służyć organizacjom, które same służą potrzebującym.

Projekt Centrum Pro Bono finansowany jest przez Instytut Spraw Publicznych ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu "Obywatel i Prawo IV"