Jak przypomina autor komentarza do tych zmian, obowiązek składania wniosków do ksiąg wieczystych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego zacznie obowiązywać od 1 lipca tego roku. Prof. Oleszko podkreśla, że celem nowelizacji przepisów jest także wprowadzenie obowiązku składania e-wniosków. - Zauważmy, że realizacja tego drugiego celu obejmuje każdy złożony e-wniosek o wpis, podczas gdy dotąd obowiązkiem notariuszy było zamieszczanie tychże wniosków w akcie notarialnym. Wprowadzana z dniem 1 lipca 2016 r. „unifikacja" składania e-wniosków na urzędowych formularzach (art. 6262 § 1 k.p.c.) nie ogranicza się w odniesieniu do notariuszy tylko do tej czynności, ale zgodnie z art. 79 pkt 8a pr. not. czynnością notarialną jest złożenie wniosku o wpis, ale do wniosku tego w „terminie trzech dni od dnia złożenia wniosku" notariusz przesyła sądowi także „dokumenty stanowiące podstawę wpisu w księdze wieczystej" (art. 6264 § 3 in fine k.p.c. w zw. z art. 79 pkt 8a in fine pr. not.). Uzasadnione jest zatem twierdzenie, iż na czynność notarialną składają się dwa elementy: złożenie urzędowego formularza wraz (podkr. - A.O.) z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu – czytamy w komentarzu. Więcej>>>
Nowelizacja wprowadziła do polskiej procedury cywilnej elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe poprzez dodanie dodatkowych przepisów do istniejącego obecnie rozdziału k.p.c. regulującego „tradycyjne” postępowanie wieczystoksięgowe.
Aby umożliwić składanie wniosków do elektronicznej księgi wieczystej (eKW) Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z samorządem notarialnym i wydawnictwem Wolters Kluwer stworzyło specjalny system eKW, przy pomocy którego notariusze będą mieli obowiązek składania wniosków do KW za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. W przedsięwzięciu uczestniczą też firmy zajmujące się obsługą kancelarii notarialnych: SoftCream Software i Rejent.
System eKW przygotowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości ma umożliwiać składanie elektronicznych wniosków o wpis w księdze wieczystej podpisanych bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym certyfikatem kwalifikowanym. System będzie dostępny z poziomu strony internetowej (tzw. aplikacja branżowa) oraz z komercyjnych systemów informatycznych dla notariuszy takich jak Kancelaria Notarialna dostarczana przez Wolters Kluwer SA.
Wszystkim klientom oprogramowania Kancelaria Notarialna, którzy wykupili usługę aktualizacji, zostanie udostępniona bezpłatnie nowa wersja systemu, umożliwiająca obsługę elektronicznych wniosków wieczystoksięgowych. Rozwiązanie to ma na celu uproszczenie procesu składania e-wniosków i zapewnienie większego komfortu pracy.
Jak informują twórcy tego systemu, nowa wersja oprogramowania Kancelaria Notarialna znacznie ułatwi edycję wniosków wieczystoksięgowych, jest bardziej czytelna od aplikacji branżowej i pozwala w szybki sposób dodać dane wnioskodawców i uczestników postępowania na podstawie wcześniej wprowadzonych danych stron w akcie notarialnym. - Sama edycja wniosku w programie KN jest niezależna od działania systemu Ministerstwa, który jeśli będzie przeciążony znacznie utrudni wprowadzanie danych, których jest i tak bardzo dużo do wprowadzenia. Wysyłanie wniosku z KN sprowadza się kliknięcia w jeden przycisk, następnie wystarczy przejść do aplikacji branżowej EKW by jedynie zweryfikować i zatwierdzić wniosek – czytamy w instrukcji oprogramowania. Więcej>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo o notariacie. Komentarz. Tom I. Ustrój notariatu
|