MSW informuje, że na spotkaniu podsumowane zostaną dotychczasowe działania policji, które zostały podjęte po otrzymaniu informacji o pierwszych osobach zatrutych dopalaczami. Przekazane zostaną również dalsze wytyczne dotyczące walki z tymi niebezpiecznymi substancjami.
Czytaj: Katowice: ok. 150 osób w szpitalach po dopalaczach>>>
Jak podkreśla resort, policja wspólnie z innymi służbami: Inspekcja Sanitarną, Służbą Celną, Strażą Graniczną prowadzi walkę z dopalaczami sprawdzając sklepy, targowiska, salony gier i ogłoszenia internetowe. - Tylko w ubiegłym tygodniu na terenie całego kraju, w ramach wspólnej akcji funkcjonariusze skontrolowali 89 lokali, w których zabezpieczono 450 opakowań z zawartością nieznanych substancji oraz 410 gramów substancji, które w ogólnym obrocie określane są jako „dopalacze”. Akcji takich – o zasięgu ogólnokrajowym lub wojewódzkim -jest znacznie więcej. Na początku marca na terenie województwa wielkopolskiego do kontroli potencjalnych miejsc sprzedaży dopalaczy skierowano 455 funkcjonariuszy oraz 54 pracowników innych podmiotów. Policjanci skontrolowali 150 placówek i punktów handlowych, zabezpieczyli 614 substancji zastępczych. Sprawdzenia policyjne mają miejsce praktycznie każdego dnia. Chociażby przedwczoraj policjanci z Płocka przejęli blisko pół tysiąca sztuk dopalaczy, które zabezpieczyli w jednym ze sklepów na terenie miasta - czytamy w opublikowanym przez MSW w niedzielę komunikacie.
Według resortu uzyskiwane przez policjantów informacje pozwoliły także na likwidacje magazynów, czy też miejsc produkcji takich substancji. Przykładowo we Wrocławiu zabezpieczono 30 tysięcy dopalaczy o wartości ponad 2 mln zł. W walce z dopalaczami pomocna jest ostatnia nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, na mocy której 114 nowych substancji psychoaktywnych - dopalaczy, dopisano do listy środków odurzających. To powoduje, że nie tylko samo wprowadzanie do obrotu (jak to było dotychczas), ale także posiadanie, wytwarzanie takich specyfików jest karalne.
Czytaj: MZ: walka z dopalaczami wymaga więcej kampanii edukacyjnych>>>
MSW podkreśla, że w walce z dopalaczami bardzo ważna jest także edukacja, dlatego też policja realizuje działania profilaktyczne w zakresie poszerzenia wiedzy odbiorców - potencjalnych klientów na temat skutków zażywania dopalaczy oraz konsekwencji prawnych.
Premier też się włączy
Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w sobotę, że w sprawie dopalaczy spotka się wkrótce z minister spraw wewnętrznych. Zdaniem premier potrzebne są działania uświadamiające społeczeństwu jak bardzo szkodliwe są dopalacze. Jak zauważyła, ten problem dotyczy nie tylko młodych ludzi. „Wraz z policją i sanepidem powinno rozpocząć się akcję, także z udziałem obywateli, która pomogłaby zamykać sklepy oferujące trujące, nielegalne substancje” – powiedziała szefowa rządu.
Przy okazji Ewa Kopacz przypomniała, że od 1 lipca, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, 114 dopalaczy zostało przekwalifikowanych i stało się narkotykami. Dzięki zmienionej ustawie nowe środki, którymi odurzają się ludzie zakwalifikowano jako narkotyki. To powoduje, że nie tylko samo wprowadzanie do obrotu (jak to było dotychczas), ale także posiadanie, wytwarzanie takich specyfików jest karalne.