Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która od początku monitoruje tę sprawę zapwiedziała, że będzie obserwować rozprawę w Szczytnie (godz. 12.00 (sala nr I, Sąd Rejonowy).

Jak przypomina  Fundacja, Mustafa al-Hawsawi to obywatel Arabii Saudyjskiej, domniemany członek Al-Kaidy, który od 2006 r. przebywa na terenie bazy wojskowej w Guantanamo. Zanim został tam przetransportowany był przetrzymywany w kilku tajnych więzieniach na terenie Europy, m.in. w Polsce, gdzie miał być poddany „wzmocnionym technikom przesłuchania”. W 2008 r. został postawiony w stan oskarżenia przed Wojskową Komisją w Guantanamo.

W listopadzie 2013 r. pełnomocnik Mustafy al-Hawsawi skierował do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie wniosek o uznanie al-Hawsawi za pokrzywdzonego w prowadzonym postępowaniu ws. istnienia tzw. więzienia CIA w Polsce. Prokuratura w dniu 28 marca 2014 r. odmówiła wszczęcia śledztwa, a tym samym także przyznania al-Hawsawiemu statusu pokrzywdzonego. Sąd Rejonowy w Szczytnie rozpozna w dniu 14 września 2015 r. zażalenie na postanowienie prokuratury (sygn. II Kp 397/14).

Czytaj: Saudyjczyk składa zażalenie w związku z nieuznaniem go za pokrzywdzonego ws. więzień CIA>>>

Pełnomocnikiem Mustafy Al-Hawsawi jest adw. Bogumił Zygmont. W sprawę zaangażowana jest również londyńska organizacja pozarządowa REDRESS zajmująca się pomocą ofiarom tortur.

W lipcu 2014 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenia w sprawach Al-Nashiri przeciwko Polsce i Abu-Zubaydah przeciwko Polsce. Trybunał stwierdził naruszenie przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z uwagi na brak efektywnego śledztwa w sprawie istnienia w Polsce więzienia CIA i zasądził słuszne zadośćuczynienie. Wyrok Trybunału stał się prawomocny w lutym 2015 r. W postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie obaj skarżący mają status pokrzywdzonych.


Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem>>>