Ustawa o języku migowym powinna być stosowana nie tylko przez organy administracji publicznej, ale też innych jednostkach świadczących usługi na rzecz ludności.
Wystąpienie w tej sprawie do ministra pracy i polityki społecznej skierowała Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Jej zdaniem przygotowany przez MPiPS projekt założeń do projektu ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się nie spełnia podstawowych oczekiwań środowiska osób niepełnosprawnych oraz nie wypełnia międzynarodowych zobowiązań Polski w tym zakresie. Zobowiązuje on instytucje publiczne m.in. do bezpłatnego zapewnienia usług tłumacza języka migowego petentom.
RPO podkreśla też, że projekt założeń ustawy o języku migowym wyłącza jej stosowanie np. w postępowaniu cywilnym, karnym, administracyjnym podatkowym. Zgodnie z obecnymi przepisami tłumacza języka migowego wzywa się, jeżeli zachodzi potrzeba przesłuchania niesłyszącego lub niemego, a porozumiewanie się z nim za pomocą pisma jest niewystarczające. Nie regulują one jednak prawa osoby niesłyszącej do korzystania z pomocy tłumacza języka migowego w sytuacji innej niż przesłuchanie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna