Plebiscyt „Obywatelski Sędzia Roku”  organizuje po raz pierwszy w tym roku Fundacja Court Watch Polska, znana wcześniej z serii monitoringów pracy sądów. 
Czytaj: Raport z sądów: połowa rozpraw opóźniona>>>

Tym tytułem nagradzać będzie przedstawiciela trzeciej władzy, który w ostatnim roku (od 1 lipca 2014 do 1 lipca 2015) wyróżnił się w sposób szczególny reprezentowaniem perspektywy obywateli w sądownictwie i działaniami budującymi ich zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.
Jak czytamy w dokumentach programowych akcji, nie chodzi o działalność orzeczniczą (jakość i treść wydawanych wyroków), a o inicjatywy podejmowane przez sędziów poza tą sferą. Nagroda będzie przyznawana sędziemu, który skutecznie zmniejsza dystans pomiędzy trzecią władzą a społeczeństwem i sprawia, że obywatele mają poczucie, że zostali potraktowani w sądzie z szacunkiem i godnością.
Jak poinformowali organizatorzy, wydłużony został termin przyjmowania zgłoszeń – do 7 sierpnia 2015. Każdy obywatel, który miał jakąkolwiek styczność z sądownictwem może do tego czasu przesłać swoją propozycję kandydata do tego tytułu na adres: plebiscyt@courtwatch.pl
W zgłoszeniu należy zawrzeć: imię i nazwisko sędziego, nazwę sądu, w którym ww. sędzia pracuje, a także uzasadnienie kandydatury. Należy także pamiętać o  informacjach umożliwiającą weryfikację zgłoszenia (m.in. kontakty do innych osób, linki do artykułów, itp.) oraz namiary zgłaszającego.
Zwycięzca zostanie wybrany przez kapitułę konkursu, w skład której wejdą m.in.:  sędzia Waldemar Żurek (Krajowa Rada Sądownictwa), sędzia Barbara Zawisza (rzecznik Stow. Sędziów Polskich IUSTITIA), sędzia Dorota Hildebrand-Mrowiec (prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce), Tomasz Pietryga (szef działu Prawo „Rzeczpospolitej”), Katarzyna Sadło (prezes FRSO; blogerka Kataryna), Grzegorz Wiaderek (INPRiS), Bartosz Pilitowski (prezes FCWP), dr Stanisław Burdziej (FCWP).
Regulamin plebiscytu dostępny jest na stronie www.courtwatch.pl

Ryszard Piotrowski
  Pozycja ustrojowa sędziego>>>>