W ramach tego samego sondażu spytano Polaków o ocenę przedsiębiorstwpaństwowych i prywatnych. 63 proc. respondentów oceniło, że firmy prywatne"lepiej obsługują klientów"; 61 proc. twierdzi, że są one też lepiejzarządzane. Tyle samo badanych uważa, że prywatny przedsiębiorca "lepiej konkuruje z przedsiębiorcami polskimi i zagranicznymi".

59 proc. uczestników sondażu docenia też lepszą organizację pracy w sektorzeprywatnym, zaś 56 proc. - większą ilość inwestycji. Za to 59 proc. badanych przez SMG/KRC wskazało pewność zatrudnienia jako zaletęprzedsiębiorstwa publicznego. SMG/KRC zrealizował sondaż telefoniczny w dniach 23-24 lipca na ogólnopolskiej,reprezentatywnej grupie 1004 osób powyżej 18. roku życia.  

Minister skarbu Aleksander Grad przedstawił zaktualizowany program prywatyzacji, zakładający przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł dokońca 2010 roku. Najważniejsze projekty zaktualizowanego programu to prywatyzacja spółek Enea,Tauron, PGE, Energa i ZE PAK z branży energetycznej oraz Ciech, ZakładyChemiczne Police, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Azotowe Tarnów i ZakładyAzotowe Kędzierzyn z branży chemicznej, prywatyzacja Giełdy PapierówWartościowych i sprzedaż udziałów w spółkach TP, Pekao S.A., LW Bogdanka, Ruchi Lotos. Ministerstwo Skarbu Państwa zaplanowało m. in. sprzedaż części swojego pakietuGrupy Lotos oraz od 10 do 41 proc. swoich udziałów w KGHM.

(Źródło: TVN24/MSP/KW/PAP)