W połowie marca MSP odrzuciło żądanie Eureko, aby MSP sprzedało tej firmie dodatkowych 21% akcji PZU. MSP zaproponowało wówczas nową próbę osiągnięcia porozumienia w oparciu o rozliczenie rzeczywiście poniesionych przez Eureko nakładów.
Skarb Państwa zwrócił się wtedy do Eureko o przedstawienie nakładów, jakie spółka poniosła w związku z zawartymi umowami. MSP podało, że jest gotowe do zwrotu wartości realnie dokonanej inwestycji wraz ze stosownymi odsetkami. Eureko zadeklarowało natomiast gotowość do rezygnacji z domagania się w postępowaniu arbitrażowym odszkodowania w wysokości 35,6 mld zł, a także gotowość Eureko do sprzedaży 10% udziałów PZU w ofercie publicznej. Jednym z celów oferty publicznej w takim kształcie byłoby stworzenie Eureko możliwości sprzedaży akcji PZU także przez giełdę - poinformowała agencja ISB.
Pod koniec stycznia minister skarbu Aleksander Grad wyraził zadowolenie ze złożenia przez holenderski koncern wniosku o próbę ugodową w sporze o inwestycje spółki w PZU oraz deklarowanej przez Eureko gotowości do rezygnacji zarządzenia w arbitrażu odszkodowania.Pod koniec czerwca MSP i Eureko zakończyły formalne negocjacje w sprawie sporu o PZU z powodu nieosiągnięcia kompromisu w wyznaczonym sobie terminie, choć trwają negocjacje nieformalne, nie mające statusu negocjacji, między bankami inwestycyjnymi reprezentującymi polski rząd i Eureko. Przypomnijmy, że Eureko reprezentuje kancelaria White & Case. Skarb Państwa reprezentuje Prokuratoria Generalna.
(Źródło: MSP/TV/ISB/PB/KW)