Ekspert przypomina, że najmocniejszy awans w rankingu uzyskaliśmy w kategorii procedur upadłościowych i w szczególności dochodzenia zaległości na drodze sądowej. To konsekwencja odważnych, i jak na nasze standardy, nowoczesnych reform, takich jak Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (tzw. e-sąd), które doprowadziły do tego, że przedsiębiorcy zaczęli, w drobniejszych sprawach, na nowo wykorzystywać najbardziej oczywistą ścieżkę sądowego dochodzenia należności. Uproszczenie procedur, nowe technologie zachęciły wierzycieli do składania pozwów drogą elektroniczną.
- Nadal oczekujemy jednak na odformalizowanie pozostałych postępowań gospodarczych (tzw. tradycyjnych).
Warto też zauważyć, że na sądzie nie kończy się dla przedsiębiorcy dochodzenie należności. To pierwszy i ważny etap, ale dopiero skuteczna egzekucja pozwoli mu na rzeczywiste zaspokojenie roszczeń. A w tej kwestii nadal jest źle. Świadczy o tym liczba zaległych spraw komorniczych - mówi Krzysztof Kajda.
Zdaniem eksperta brak poprawy z pozwoleniami na budowę (161 pozycja) wynika z braku jakichkolwiek reform.  Podobnie jest z zakładaniem firmy (124 pozycja). - Niestety kontakt z administracją za pomocą nowoczesnych technologii w praktyce najczęściej nadal kojarzy się z metodą: „wypełnij wniosek on-line, a następnie wydrukuj i podpisany zanieś urzędnikowi...". Nadal przedsiębiorcy mają niewielkie pole do popisu w zakresie spraw które mogą od A do Z załatwić on-line. Przedsiębiorcy oczekują również na zniesienie większości licencji, zezwoleń i pozwoleń - stwierdza ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Czytaj także: Bank Światowy: łatwiej prowadzić biznes w Polsce