Sędzia Sądu Rejonowego w Grudziądzu Andrzej Antkiewicz twierdzi, że z art.89 par.1 kpc wynika, że w razie, gdy pełnomocnik dokonuje w sprawie pierwszej czynności procesowej polegającej na wniesieniu pisma procesowego, ma obowiązek dołączyć do tego pisma dokument pełnomocnictwa zaopatrzony w podpis mocodawcy. Przy czym dopuszczalne jest posłużeniem się wierzytelnym odpisem dokumentu pełnomocnictwa. Jeśli pełnomocnikiem jest adwokat, radca prawny czy rzecznik patentowy, to mogą oni sami uwierzytelnić odpisy udzielonego im pełnomocnictwa.
Z regulacji tej nie wynika jednak, że pełnomocnik główny  może poświadczyć odpis pełnomocnictwa subsydiarnego, co jest wadą przyjętego rozwiązania – uważa sędzia Antkiewicz.
Radca prawny według art.6 ust.3 ustawy o radcach prawnych ma prawo sporządzania odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem. Prawo o adwokaturze także na to pozwala, jeśli oryginalność dokumentu została poświadczona przez notariusza albo pełnomocnika strony będącej adwokatem.
Zupełnie inaczej trzeba interpretować jednak sytuację aplikantów adwokackich i radcowskich. Zastępowanie przez aplikanta odbywa się na podstawie pisemnego upoważnienia. Owo upoważnienie nie jest jednak pełnomocnictwem, gdyż aplikanta zastepuje wyłącznie patrona, a nie stronę procesu.
A zatem aplikanci nie wykonują sami zawodu zaufania publicznego, zatem art. 6 ust.3  ustawy o radcach prawnych i art. 89 par.1 nie ma do nich zastosowania. W tych przepisach mowa jest jedynie o kwalifikowanych pełnomocnikach stron i ten kataog jest zamknięty.
Aplikanci zatem nie mogą poświadczać z okazanym oryginałem.
 odpisów  dokumentów za zgodność,
W opinii sędziego Antkiewicza złamanie tych zasad i złożenie odpisów niewłaściwie może spowodować zwrot pozwu, ale i formalne zakończenie sprawy w postaci umorzenia, bez jej merytorycznego rozpoznania, co według niektórych osób może spowodować  nawet przedawnienie roszczenia.         
 

Źródło: Kwartalnik SSP "Iustitia"nr 3/2012