Uchwalona przez Sejm ustawa stanowi, że sędziowie będą mogli wnioskować o objęcie ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych – ma to zapewnić im bezpieczeństwo w sytuacji, gdy ujawniane informacje mogą być wykorzystywane do nacisków ze strony grup przestępczych
Wokół kwestii bezpieczeństwa sędziów i ich niezawisłości skupiała się krytyka opozycji. Poza tym, wskazują, że większość krajów europejskich o ugruntowanej demokracji nie ma takiego rozwiązania.

Dowiedz się więcej z książki
Informator Prawniczy 2017, niebieski (format A5) + GRATIS Kalendarz na biurko
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

 

 

 

 

Zwolennicy zmian koncentrują się na dwóch pozytywnych aspektach, jakie ma przynieść nowelizacja. Rząd przedstawia to jako sposób na ograniczanie korupcji.

Natomiast organizacje pozarządowe, jak Sieć Obywatelska – Watchdog Polska cieszą się z wprowadzenie większej jawności w życiu publicznym. Zdaniem Szymona Osowskiego, prezesa stowarzyszenia – nie ma racjonalnego powodu, żeby oświadczenia radnych były dostępne w Internecie a sędziów nie.
Według obowiązujących jeszcze przepisów sędziowie składają oświadczenia majątkowe, ale nie są one upubliczniane. Dostęp do nich można uzyskać tylko przez złożenie wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Jeżeli przyjęte przez Sejm zmiany wejdą w życie, to tego rodzaju dokumenty znajdą się w Biuletynie Informacji Publicznej. Ich publikacja ma się odbywać nie później niż 30 czerwca każdego roku. Za cały proces ma być odpowiedzialna Krajowa Rada Sądownictwa. Wprowadzono również sankcje za podanie nieprawy w oświadczeniu karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw uchwalono 4 listopada br.Teraz nachyli się nad nią Senat.

Więcej>>Oświadczenia majątkowe...

www.lex.pl

Źródło: Watchdog