Janusz Kochanowski urodził się w Częstochowie 18 kwietnia 1940. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego a następnie latach 1964-66 odbył w Sądzie Wojewódzkim dla m.st. Warszawy aplikację sądową. Rozpoczął jednak pracę na macierzystej uczelni, gdzie w 1980 roku obronił pracę doktorską nt. subiektywnych granic odpowiedzialności karnej. Był wykładowcą na Wydziale Prawa UW w latach 1966 - 1990 oraz 1997 - 2005. W latach 1989-91 był ekspertem senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności a następnie przez cztery lata konsulem generalnym RP w Londynie. Później w okresie 1996 - 1997 był visiting fellow na Uniwersytecie Cambridge.
Od 1995 roku dr Janusz Kochanowski był członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. W latach 1980-91 członkiem NSZZ "Solidarność". W roku 1998 był członkiem zespołu ds. oceny tworzenia służby cywilnej i autorem opracowanego wówczas raportu. W latach 2000-2001 był członkiem zespołu przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw nowelizacji kodeksu karnego.

W 2000 roku dr Janusz Kochanowski założył fundację "Ius et Lex", której celem było wspomaganie inicjatyw naukowych i oświatowych dotyczących polskiego prawa oraz działanie na rzecz realizacji założeń państwa prawa. Fundacja przygotowała m.in. program reformy wymiaru sprawiedliwości. Był też założycielem i pierwszym przewodniczącym Porozumienia Samorządów Zawodów Prawniczych i Organizacji Prawniczych. Dr Janusz Kochanowski był autorem ponad 100 prac nt. prawa karnego, administracyjnego i konstytucyjnego oraz stosunków międzynarodowych. Był autorem opracowań i ekspertyz na użytek Sejmu oraz Rządu.

W 2006 roku Janusz Kochanowski powołany został na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, która to praca stała się bez wątpienia ukoronowaniem jego wielostronnej aktywności, ale też zróżnicowanych ocen.
Prof. Andrzej Zoll wysoko ocenia wystąpienia Kochanowskiego jako rzecznika do Trybunału Konstytucyjnego, które pozwoliły wyeliminować szereg niekonstytucyjnych przepisów. Kierował do TK także sprawy kontrowersyjne, których politycy starają się unikać, jak ostatnio wniosek o ocenę, czy zgodne z konstytucją są nadzwyczajne uprawnienia emerytalne dla niektórych grup zawodowych, w tym m.in. górników i służb mundurowych.

Nękał też rząd pytaniami o zgodność z regułami państwa prawa różnych przepisów i praktycznych działań administracji, ale też podejmował działania wyraźnie nie mieszczące się w misji rzecznika, jak powołanie zespołu do spraw reformy służby zdrowia, czy walka za zakup szczepionek przeciwko grypie.
Uważnie śledzący działania wszystkich rzeczników praw obywatelskich dr Adam Bodnar, sekretarz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podkreśla, że Janusz Kochanowski był przede wszystkim niezwykle energetycznym i pełnym pasji człowiekiem.
Mimo, że wielokrotnie krytykował zmarłego Rzecznika, to do plusów jego działalności zalicza m.in. mocne zaangażowanie się na rzecz ochrony praw Polaków wyjeżdżających do pracy za granicą oraz dość konsekwentne zajmowanie się tematem tymczasowego aresztowania oraz warunków w więzieniach. - Pamiętać też trzeba o kilku niezłych wnioskach do TK zakończonych sukcesem (np. zatrzymanie osoby podejrzanej w celu doprowadzenia czy w sprawie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych). Żałuję, że nie doczekał rozstrzygnięć w sprawach dotyczących zabezpieczenia powództwa czy odpowiedzialności karnej za odmowę opublikowania sprostowania w mediach - mówi Bodnar.