Wyjaśnienia takiego wiceminister udzielił po wystąpieniu rzecznika praw obywatelskich, który postanowił o to zapytać po doniesieniach prasowych (m.in. artykuł „Sądy mogą kupować tylko wybrane gazety. Resort Ziobry stworzył katalog tytułów” w "Gazecie Wyborczej Katowice" z 11 stycznia 2016 r.), z których wynikało, że 30 grudnia 2015 r. minister sprawiedliwości wysłał do dyrektorów sądów apelacyjnych katalog 146 tytułów prasowych, które mogą być prenumerowane przez sądy. W stosunku do wcześniejszego katalogu jest w nim mniej pozycji, znikło kilka znanych ogólnopolskich tytułów prasowych. Rzecznik stwierdził, że dla niego oczywiste są względy finansowe, które mogą przemawiać za taką decyzją Ministerstwa. - Pojawiły się jednak wątpliwości, co do zgodności takich działań z konstytucyjną zasadą równości (art. 32 ust. 1 Konstytucji RP) – stwierdził Rzecznik i zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie.

To tylko dokument techniczny

Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki poinformował RPO, że katalog prasy dla sądów powszechnych nie ma charakteru zalecanego czy narzucanego odgórnie spisu czasopism do prenumeraty. - Jest to "dokument techniczny" przygotowywany na potrzeby postępowań o udzielenie zamówień publicznych z wykorzystaniem Centralnego Systemu Zakupów. Katalog powstał w ramach standaryzacji zakupów. Obejmuje magazyny i czasopisma branżowe, zwłaszcza pozycje prawnicze – pisze wiceminister.
Z prasy codziennej czy tzw. tygodników opinii sądy mogą korzystać zdaniem min. Jakiego w ramach „przeglądów prasy” - to usługa polegająca na monitoringu wszystkich istotnych tytułów prasowych, który może być ukierunkowany na kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości, konkretnymi jednostkami organizacyjnymi sądownictwa lub postępowaniami sądowymi. - Ponieważ jednak takie "przeglądy prasy" nie funkcjonują we wszystkich jednostkach sądownictwa, to - jak wyjaśnia min. Jaki - centralny katalog prasy, stanowiący podstawę zakupów prasy, uzupełniony został o kilka pozycji z segmentu dzienników i tygodników „ogólnotematycznych”, z których najbardziej istotne znaczenie mają Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita i jeden, dowolny dziennik regionalny. Ograniczenie tytułów prasy codziennej oraz tygodników podyktowane jest m.in. ograniczeniami natury budżetowej – stwierdził min. Jaki.
 
Sekretarz stanu wskazał również, że w uzasadnionych przypadkach, np. na potrzeby rzeczników prasowych sądu, możliwy jest indywidualny zakup tytułu prasowego, w którym ukazał się np. artykuł dotyczący funkcjonowania danego sądu lub sprawy z nim związanej.