Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia“ zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa o zainicjowanie działań zmierzających do pełnego uregulowania statusu sędziego w zakresie dotyczącym: długotrwałej choroby sędziego, związanej z tym utraty dochodów i ubezpieczenia zdrowotnego, przechodzenia w stan spoczynku oraz prawa do urlopu dla poratowania zdrowia i możności pełnego korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Autorzy wystąpienia przypominają, że sędzia niepełniący swych obowiązków z powodu choroby ma zapewnione wynagrodzenie tylko przez rok (art. 94 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych). Po upływie tego czasu nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż nie ma żadnego dochodu, z którego płatnik pobierałby składkę na ubezpieczenie zdrowotne (art. 85 ust. 1 ustawy z 27.08.2007 r. o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych). - Tymczasem mając na uwadze przesłanki, jakie należy spełnić, by ubiegać się o uregulowanie sytuacji związanej z długotrwałą niemożnością pełnienia służby oraz znany z doświadczenia życiowego czas trwania postępowania w tym przedmiocie, należy stwierdzić, że dla sędziego w takiej sytuacji istnieje poważne zagrożenie, że pozbawiony zostanie podstawowych praw, tj. środków utrzymania oraz prawa do opieki medycznej. Przy tym chodzi o osobę, która nie może podjąć innego zajęcia przynoszącego dochód, gdyż pozostaje formalnie w służbie, a przy tym jest chora. Znamienne jest, że w lepszej sytuacji znajduje się zawieszony w czynnościach sędzia, przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne, bo jest pozbawiony tylko części uposażenia – napisano w dokumencie.
Autorzy apelu zgłosili też sugestię w sprawie utworzenia domu seniora dla sędziów i ich rodzin. - Środowisko sędziowskie dostrzegło już i zasygnalizowało tę oczywistą potrzebę poprzez m.in. inicjatywę Stowarzyszenia Sędziów w Stanie Spoczynku przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Wymagania stawiane służbie sędziego, czyli nakładane na niego ograniczenia dotyczące także życia prywatnego, szczególnie uzasadniają jej realizację – czytamy w wystąpieniu sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.
Więcej>>>
„Iustitia”: trzeba uregulować problem długotrwałej choroby sędziego
Sędziowie nie są odpowiednio zabezpieczeni na wypadek długotrwałej choroby. Przepisy regulujące te sprawy mają luki i niejasności, które nie przystają do założeń gwarantowanych przez Konstytucję uważa stowarzyszenie Iustitia.