Stanowisko takie znalazło się w opinii do przygotowanego przez ministra sprawiedliwości projektu ustawy o zmianie ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Stowarzyszenie podkreśla, że przyjmuje do wiadomości konieczność zmiany tej ustawy. Zdaniem autorów opinii, w celu zminimalizowania ryzyka przewlekłości postępowań powinny być podejmowane prace w zakresie znowelizowania procedur pod kątem ich usprawnienia i wyeliminowania anachronicznych rozwiązań, nie przystających do potrzeb sprawnego postępowania sądowego (m.in. zbyt rozbudowana możliwość zaskarżania orzeczeń, zwłaszcza incydentalnych; brak skutecznych środków przeciwdziałania nadużywaniu uprawnień procesowych; nadmiernie sformalizowane postępowania dowodowe; zbyt szeroko ujęte przesłanki uchylenia orzeczeń merytorycznych itd.).
- Należy także wyłączyć kognicję sądów w sprawach, które nie wymagają sądowej ingerencji oraz poszerzyć katalog czynności, które mogą być wykonywane przez referendarzy sądowych, czy notariuszy. Niezmiernie ważne jest także podjęcie realnych działań zmierzających do zapewnienia fachowej obsługi sędziego oraz sprawnego i efektywnego zarządzania sądami – czytamy w opinii. Więcej>>
„Iustitia”: przewlekłość to skutek rozległej kognicji sądów
Proponowane rozwiązania mogą zwiększyć efektywność skargi na przewlekłość postępowania, ale nie rozwiążą podstawowego problemu systemowego, jakim są zbyt długo toczące się postępowania sądowe spowodowane rozległą kognicją sądów, a tym samym rosnącym wpływem spraw i dużym obciążeniem sędziów uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.