W opublikowanej w poniedziałek uchwale Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" można też przeczytać, że jego autorzy podzielają stanowisko, że prawnicy czynnie zaangażowani w demontaż zasad demokratycznego państwa prawa oraz gwarancji należytej ochrony obywateli przez niezależne sądy, powinni liczyć się z poważnym zagrożeniem dla swojej zawodowej i obywatelskiej reputacji.

"Iustitia" jest jednak zdania, że "stwierdzenie nieważności tej procedury w najszybszym możliwym terminie może nastąpić w ramach odwołania od uchwały organu pełniącego obecnie funkcję Krajowej Rady Sądownictwa". - Wystarczające jest zaskarżenie decyzji powyższego organu do niezależnego sądu, jakim jest Naczelny Sąd Administracyjny - czytamy w uchwale.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Zarząd "Iustitii" nie apeluje do sędziów o masowe kandydowanie do SN, a następnie odwoływanie się od negatywnych decyzji. - Jednak będziemy wspierać tych uczestników konkursu, którzy odwołają się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, kwestionując ważność trybu konkursowego" - zadeklarowały władze "Iustitii".

Czytaj:  Iustitia między bojkotem a kandydowaniem do SN>>

Także Zarząd Stowarzyszenia Sędziów "Themis" stwierdził, że "wobec niekonstytucyjnego i brutalnego przejęcia Sądu Najwyższego przez większość polityczną stwierdza, iż udział w procedurach zajmowania miejsc w Sądzie Najwyższym jest działaniem bezpośrednio wspierającym łamanie Konstytucji RP". Więcej>>
 


Państwo prawa to niezależne sądy>>