Wizerunek Polski w Niemczech zmienia się bardzo powoli, nadal istnieją w nim stereotypy. Coraz lepiej oceniani są natomiast sami Polacy. Najlepsze od lat noty otrzymują także w opinii przeciętnego Niemca stosunki polsko-niemieckie – wynika z najnowszych badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych i Fundację Bertelsmanna.

Stereotyp złodzieja
Skojarzenia, jakie przychodzą Niemcom do głowy, gdy słyszą słowo „Polska” lub „Polacy” są zarówno pozytywne jak i negatywne. Nadal silny jest stereotyp złodzieja samochodów, ale często padają także określenia: dobrzy pracownicy i wzrost gospodarczy. Wymieniane są piękne polskie krajobrazy oraz tanie zakupy.
- Skojarzenia te bardzo wyraźnie pokazują, jak zróżnicowany i niejednoznaczny jest obraz Polski w Niemczech. – tłumaczy dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych - Długoletnie stereotypy są nadal obecne, ale niektóre odchodzą jednak w cień. Słynna „polnische Wirtschaft” to teraz synonim wzrostu gospodarczego, a nie bałaganu, jak kiedyś. Niemcy dostrzegają polski rozwój ekonomiczny.

Polska zbiurokratyzowana
Z pozytywną oceną polskiej gospodarki kontrastuje wciąż niedobry wizerunek państwa polskiego, które postrzega się jako nadmiernie zbiurokratyzowane i niewolne od korupcji. Niemcy nie są nadal w większości przekonani, że w Polsce panuje podobny do zachodnioeuropejskiego system demokracji parlamentarnej czy że respektowane są wolności obywatelskie oraz prawa mniejszości narodowych.
- Martwi to szczególnie, bo przecież są to typowe cechy państwa członkowskiego UE, jakim od dziewięciu lat jest Polska, podkreśla Kucharczyk. – Świadczy to o niedostatkach wiedzy Niemców na temat współczesnej Polski.

Bardziej pracowici
Coraz przychylniej Niemcy charakteryzują natomiast Polaków. Są oni w oczach Niemców obecnie częściej niż w 2006 roku pracowici, przedsiębiorczy czy życzliwi.
- Wyniki dotyczące niemieckiego postrzegania Polski i Polaków są dobre, ale nie dają powodów do skakania z radości - komentuje dr Agnieszka Łada, współautorka badań, kierownik Programu Europejskiego ISP. – Stanowią raczej dowód na to, że ciężka praca dla polsko-niemieckiego porozumienia przynosi efekty, ale wiele jeszcze przed nami. Nie możemy spoczywać na laurach.
Bardzo dobrze wypadają w ocenie Niemców stosunki polsko-niemieckie. Pozytywnie ocenia je aż 70% badanych.
– To doskonały wynik – najlepszy od lat, podkreśla Łada – i, co ważne, bardzo podobny do opinii Polaków w tym samym okresie.
Instytut Spraw Publicznych te same pytania, co o Polskę, zadał Niemcom w stosunku do Rosji. Jej obraz jest bardzo zły. Niemcy wytykają liczne braki w demokracji, kojarzą Rosję głównie z alkoholem, a stosunki rosyjsko-niemieckie oceniają po połowie jako dobre i złe. Ogólnie Rosja w niemieckich oczach wypada w każdym wypadku zdecydowanie gorzej niż Polska. 

Badanie Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Bertelsmanna zostało przeprowadzone w terenie przez niemiecki ośrodek badania opinii publicznej TNS EMNID w okresie 8–15 marca 2013 roku na reprezentatywnej grupie 1045 Niemców w wieku od 14 lat.