Cel konferencji

Podejmowane w przeszłości, to jest jeszcze przed upowszechnieniem się Internetu i komputerów osobistych, próby nakreślenia długoterminowej strategii informatyzacji sądownictwa okazywały się chybione ze względu na błędną prognozę co do kierunków i skali rozwoju technologii informatycznych. Dziś można jednak ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że racjonalne wykorzystanie istniejących technologii na obecnym poziomie ich zaawansowania przynosi istotne, jakościowe zmiany w działaniu wymiaru sprawiedliwości.

Określenie celów zastosowania w sądownictwie nowoczesnych środków technologii oraz hierarchii tych celów jest niezbędne, by uzyskać rzeczywisty i widoczny postęp w stosunkowo krótkim czasie. Historia komputeryzacji sądów w różnych krajach zna przykłady wskazujące na to, że błędne, czy też raczej krótkowzroczne określenie celów zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych powoduje brak istotnej poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Komputer używany w wydziale cywilnym wyłącznie do rejestracji spraw powiela biurowość, czyli czynności rejestracyjne. Sprawne prowadzenie repertorium nie przyśpieszy rozpoznawania spraw, co najwyżej usprawni sprawozdawczość. Publikacja samych danych statystycznych o działalności sądu w Internecie nie przekłada się praktycznie na obraz sądu w oczach obywatela. Jeżeli jednak dać stronie możliwość zdalnego, przez użycie Internetu, zasięgnięcia informacji o sprawie, w której uczestniczy, dostęp do informacji sądowej ulega znacznej poprawie, przyjmując zupełnie nową jakość i pozwalając na lepszą obronę praw jednostki.

Jedną z bardziej kompletnych i uporządkowanych prób określenia celów zastosowania technologii informatycznych w sądownictwie podjęła Rada Europy. W Rekomendacji Komitetu Ministrów Rec (2001)2 z dnia 28 lutego 2001 r. dotyczącej projektowania i zmian systemów sądowych i sądowych systemów informatycznych w sposób efektywny ekonomicznie wskazane zostały dające się zmierzyć czynniki, których poprawa ma mieć strategiczne znaczenie dla właściwego wykorzystania nowoczesnych technologii w sądownictwie, w tym między innymi:

  • jakość wymiaru sprawiedliwości;
  • szybkość wymiaru sprawiedliwości;
  • opłacalność- pojmowana jako redukcja kosztów i poprawa wydajności działania sądów, to jest ilości załatwianych spraw w odniesieniu do poniesionych z tego tytułu wydatków.
Konferencja ma na celu przedstawić uczestnikom planowane i przeprowadzone projekty informatyzacji poszczególnych postępowań sądowych oraz czynności stron i sądu. Zasadniczym tematem będzie elektroniczne postępowanie upominawcze, które ma stać się sposobem dochodzenia roszczeń pieniężnych w pełni zinformatyzowanym już od stycznia 2010r. Jednocześnie zaprezentowane zostaną koncepcje zastąpienia dotychczasowego protokołu czynności sadowych elektronicznym protokołem bazującym na nagraniu audio lub audio-wideo albo na oprogramowaniu pozwalającym na rozpoznawanie mowy.