Prawnicy lubią myśleć o swojej karierze. Coraz częściej planują ją z dużym wyprzedzeniem. Największym zainteresowaniem cieszy się praca w dużych kancelariach, szczególnie w tych międzynarodowych. Możliwości kariery dla prawnika jest wiele. Popyt na usługi prawne w Polsce ciągle wzrasta. Relacje między podmiotami są bardziej złożone, co wynika z rozwoju przedsiębiorczości z jednej strony i dużą ilością „złego prawa” z drugiej. Przedsiębiorcy zatrudniają kancelarie lub tworzą własne działy prawne, do których ściągają tzw in-housów, czyli prawników wewnętrznych.

Możliwości rozwoju zawodowego

Wszystko zależy od tego, czego oczekuje się od kariery. Najczęściej wybierana jest droga adwokata lub radcy prawnego w kancelarii prawnej, gdzie można specjalizować się w ramach poszczególnych dziedzin prawa. Praca prawnika wewnętrznego rozwija natomiast wiedzę ogólną. – Siłą rzeczy poznajesz inne działy spółki i chłoniesz specjalistyczną, czasem wyjątkową wiedzę. Oprócz wiedzy prawniczej można poznać procedury i ryzyka, jakie rządzą działalnością spółek – mówi Bartosz Kurzawa, in-house lawyer w Interia.pl S.A. Specjalizację w danej dziedzinie prawa można zdobywać, pracując jako prawnik wewnętrzny. Należy pamiętać jednak, że taka możliwość istnieje tylko w dużych spółkach. Firmy takie, często liderzy swoich branż, wyznaczają nowe trendy na rynku i nie boją się nowych rozwiązań. To daje prawnikowi szansę na zdobywanie doświadczenia.

Czynnikiem wpływającym na wybór między pracą jako wewnętrzny prawnik a kancelarią jest również fakt, czy dana osoba ma predyspozycje biznesowe do współuczestniczenia w tworzeniu wyniku firmy, czy preferuje działania związane tylko i wyłącznie z tworzeniem i interpretacją prawa – zauważa Tomasz Kacperski, prawnik w Statoil Poland Sp z.o.o i Statoil Sp z.o.o.

Perspektywa finansowa

Prawnicy i studenci prawa jako najlepiej płatną postrzegają pracę w kancelariach. Wszystko zależy jednak od zdobytej wiedzy, doświadczenia prawnika, a także od pozycji rynkowej kancelarii lub spółki. Pensje in-housów i prawników w kancelariach są wyższe w dużych aglomeracjach. Bywa, że w kancelariach płace sa wyższe – ale nie ma jednak reguły – zauważa Bartosz Kurzawa – w korporacji na pewno szybciej dostaniesz podwyżkę. Generalnie im jesteś lepszy, tym lepiej jesteś opłacany. Tak to wygląda w teorii, a w praktyce wiele zależy od szczęścia, mentalności i ryzyka, jakie się podejmuje.

Lepsze rozumienie klienta

Prawnik pracujący jako in-house pracuje w środowisku przedsiębiorcy. Na rozwiązania prawne patrzy z bardzo praktycznej strony. Przychodzi mu to łatwiej, bo zna codzienne dążenia i bolączki firmy oraz ofertę i docelową grupę odbiorców. – mówi Tomasz Kacperski. Prawnicy w kancelariach pracują z przedsiębiorcami z różnych branż. To daje im większy przekrój zagadnień prawnych, ale uniemożliwia zagłębienie się w specyfikę branży klienta. – Z kolei praca w kancelarii daje szeroką wiedzę na temat samych caseów. Tego nawet praca w korporacji nie zastąpi. W końcu jeśli masz kłopot, idziesz do kancelarii – podkreśla Bartosz Kurzawa.

Prawnik wewnętrzny stanowi w firmie cześć zespołu, który ma wspólny cel w osiągnięciu przez nią najlepszego wyniku. Często z tego względu cieszy się większym zaufaniem klienta, czyli pracodawcy. Bartosz Kurzawa podkreśla – zaufaniem cieszy się człowiek a nie funkcja, jaką sprawuje. Prawnika najlepiej sprawdzić poprzez jego otoczenie, czyli podmioty, które mu wcześniej zaufały.

Kiedy przedsiębiorca idzie do kancelarii

Zarządy zwłaszcza dużych spółek dysponują wewnętrznymi działami prawnymi. Najczęściej wtedy, kiedy czynności prawne są często powtarzane i mają podobny charakter. Jeśli takich spraw jest dużo, wewnętrzny dział jest tańszym rozwiązaniem niż kancelaria zewnętrzna. Są jednak sprawy, które są zlecane na zewnątrz. Zarządy i prawnicy spółek współpracę z zewnętrzną kancelarią podejmują w przypadku audytów, due diligence, oceny pracy managementu, jaki i rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami działu prawnego lub zarządu. – Drugą regułą jest zlecanie prac w zakresie tematyki wysokospecjalistycznej, do której nie ma literatury i orzecznictwa – mówi Bartosz Kurzawa.

Nieważne, czy prawnik działa w kancelarii prawnej czy w dziale prawnym przedsiębiorstwa. Wykonując swoje obowiązki, nieustannie pracuje na swoje nazwisko. Ważniejsze jest, by robił to świadomie i konsekwentnie.