W spotkaniu pod hasłem „Jak podnieść świadomość prawną młodych Polaków” wziął udział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. „To bardzo ważny temat z punktu widzenia funkcjonowania społeczeństwa. Świadomość prawna jest na bardzo niskim poziomie. Młodzi ludzie nie potrafią zogniskować swoich praw, swoich obowiązków, co w praktyce prowadzi do niekorzystnych rozstrzygnięć, nawet tragicznych zdarzeń” – powiedział w imieniu organizatorów prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Krzysztof Józefowicz. „W ramach kongresu chcemy zaprezentować zagadnienia, które powinien znać młody Polak, zaproponować zmiany w przepisach prawa i wskazać metody, w jaki sposób doprowadzić do tego, by świadomość prawa była na wyższym poziomie niż dotychczas” – dodał.
Jak powiedział Gowin, edukacja prawna to wyzwanie cywilizacyjne. „Tematyka tego kongresu to jeden z najważniejszych punktów wskazujących kierunek reform wymiaru sprawiedliwości i kierunek zmian podejścia nas, Polaków do prawa” – ocenił.
„Wraz z minister Krystyną Szumilas pracujemy nad rozwijaniem sprawdzonego w poprzedniej kadencji pilotażowego programu uruchomienia lekcji prawa w polskich szkołach. Wówczas taki pilotaż odbył się na terenie województwa łódzkiego, mam nadzieję, że w tej kadencji uda nam się tę praktykę upowszechnić na terenie całej Polski” - powiedział Gowin. Mec. Andrzej Reichelt, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, powiedział , że problem nieznajomości prawa dotyczy nie tylko młodych Polaków, ale także osób dorosłych. Jak podkreślił, rozpoczynanie edukacji prawnej należałoby zacząć już w przedszkolach.
Podkreślił, że obecnie potrzebna jest zwłaszcza znajomość prawa gospodarczego. „Mamy przykład sprawy Amber Gold, gdzie ludzie nawet nie mieli świadomości, że jest to parabank i jak on działa" – dodał, nawiązując do afery związanej z tą upadłą już firmą. W wyniku jej działalności poszkodowanych zostało tysiące osób.