Jak podkreśla redaktor naukowy wydanej właśnie przez Wolters Kluwer książki System Prawa Karnego Procesowego. Tom IV. Dopuszczalność procesu, wiadomym tego przejawem są niejednokrotnie skrajnie różne stanowiska prezentowane w doktrynie odnośnie do pojęć przesłanek procesu, warunków dopuszczalności procesu, a także co do charakteru prawnego i zakresu tych pojęć. Przyczyn zróżnicowania prezentowanych w literaturze poglądów upatruje się głównie w przyjmowanych przez poszczególnych autorów odmiennych założeniach terminologicznych i konstrukcyjnych.
Jak zauważa prof. Hofnański, jest to jednocześnie materia o niezwykle istotnym znaczeniu dla praktyki ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Jej znaczenie w tych obszarach praktyki jest konsekwencją faktu, że procesowe prawo karne w pewnych sytuacjach uznaje postępowanie karne za niedopuszczalne i zakazuje wszczęcia procesu lub – jeśli jest on już w toku – nakazuje jego umorzenie. W przypadku gdy w takich sytuacjach dochodzi jednak do uruchomienia postępowania, jest ono bytem nieprawidłowym.
Zdaniem autorów książki, powstaniu takich nieprawidłowości może zapobiec trafna diagnoza dotycząca spełnienia wszystkich warunków wymaganych do uruchomienia postępowania karnego, a także co do braku przeszkód do jego wszczęcia i dalszego prowadzenia. - Niedostatek wiedzy w zakresie problematyki dopuszczalności procesu co najmniej utrudnia, a niekiedy nawet uniemożliwia postawienie takiej diagnozy. Z uwagi na brak jednolitości w zakresie używanej terminologii oraz liczne kontrowersje dotyczące stanów będących warunkami dopuszczalności procesu poprawne rozwikłanie problemów dotyczących tego obszaru procedury karnej zarówno w praktyce, jak i w teorii nie zawsze jest zadaniem łatwym – pisze prof. Piort Hofmański.

Więcej o publikacji >>>

imagesViewer