Helsińska Fundacja Praw Człowieka w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Wasilewska i Kałucka przeciwko Polsce po raz kolejny wystąpiła do prokuratury oraz Komendy Głównej Policji wskazując na konieczność wyjaśnienia, kto ponosi odpowiedzialność za śmierć Przemysława Kałuckiego w dniu 23 sierpnia 2002 r., jaka nastąpiła na skutek przeprowadzonej operacji policyjnej. W opinii Fundacji ponowne wszczęcie postępowania i zbadanie okoliczności śmierci P. Kałuckiego pod kątem ewentualnego ustalenia kręgu osób winnych popełnienia przestępstwa w przedmiotowej sprawie jest niezbędne w świetle orzeczenia ETPC.
W wyroku 23 lutego 2010 r. Trybunał orzekł, iż Polska dopuściła się naruszenia art. 2 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności gwarantującej każdemu prawo do życia, poprzez zaniedbanie obowiązku należytego wyjaśnienia sprawy śmierci jej obywatela.
Według ETPC środki podjęte w trakcie interwencji policyjnej, które w konsekwencji doprowadziły do śmierci P. Kałuckiego, nie były bezwzględnie konieczne. Stanowiły nieproporcjonalne użycie siły w stosunku do celu, jakim było uniemożliwienie ucieczki, zatrzymanie oraz odwrócenie grożącego ze strony P. Kałuckiego niebezpieczeństwa. Ponadto w ocenie ETPC Polska nie dochowała standardów wynikających z art. 2 Konwencji dotyczących obowiązku przeprowadzenia skutecznego i niezależnego postępowania wyjaśniającego w sprawie. ETPC podkreślił, że przeprowadzenie dochodzenia co do przyczyn śmierci obywatela spowodowanej przez organy państwa jest niezwykle ważne. Ma ono na celu zapewnienie efektywności przepisów prawa wewnętrznego chroniących prawo do życia oraz pociągnięcie do odpowiedzialności organów państwowych winnych jego pozbawienia.
Zdaniem Helsińskiej Fundacji, obowiązek podjęcia na nowo postępowania przygotowawczego w przedmiocie śmierci P. Kałuckiego wynika również z art. 46 ust. 1 Konwencji, na mocy którego państwa-strony Konwencji, w tym Polska, zobowiązały się do przestrzegania ostatecznych wyroku ETPC. Istotnego znaczenia w tym kontekście nabiera Zalecenie Komitetu Ministrów Rady Europy z 19 stycznia 2000 r. (Rec(2000)2) „W sprawie ponownego rozpatrywania lub wznawiania pewnych spraw na poziomie krajowym na skutek wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”. Wynika z niego, że ponowne rozpatrzenie sprawy może być niejednokrotnie najbardziej skutecznym, jeśli nie jedynym, środkiem do realizacji przez państwo zobowiązania, jakim jest implementacja do porządku krajowego ostatecznych wyroków ETPC.
W związku z tym Fundacja wystąpiła do Prokuratury Okręgowej w Łodzi z prośbą o zaprezentowanie stanowiska w przedmiocie podjęcia na nowo prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie śmierci Przemysława Kałuckiego.
Fundacja również wystąpiła ponownie do Komendy Głównej Policji o udzielenie informacji, czy w niniejszej sprawie zostało przeprowadzone efektywne dochodzenie w celu dokładnego zbadania okoliczności sprawy oraz czy którykolwiek z funkcjonariuszy został do tej pory pociągnięty do odpowiedzialności i uznany winnym śmierci P. Kałuckiego.
Pełnomockiem w tej sprawie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka była adwokat Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, która zginęła 10 kwietnia br. w katastrofie pod Smoleńskiem.
Helsińska Fundacja uparcie pyta o śmierć Kałuckiego
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła po raz kolejny do prokuratury i policji o wyjaśnienie głośnej swgo czasu sprawy Przemysława Kałuckiego, który zginął na skutek interwencji policji. Trybunał w Strasburgu stwierdził kilka miesięcy temu, że ze strony Państwa Polskiego doszło w tej sprawie do zaniedbania obowiązku należytego wyjaśnienia sprawy śmierci jego obywatela. Już po tym wyroku Fundacja występowała do prokuratury i policji o wyjaśnienia, ale dotąd ich nie otrzymała. - Sprawy nie odpuszczę, bo jest ważna, a poza tym jesteśmy to winni Joannie Agackiej-Indeckiej (na zdjęciu), która była pełnomocnikiem w tej sprawie przed strasburskim trybunałem - mówi dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.